| Beyourself1245 a întrebat:

Au trecut doua luni de la asa-zisa "raceala" si nici in momentul de fata nu mi-a revenit mirosul si gustul complet.
Pot mirosi anumite alimente, parfumuri.
Problema e ca nu mai au aceeasi intensitate ca-nainte.
Nu stiu sigur daca am avut covid-19 sau nu dar sincer nu stiu cum sa rezolv problema asta. Ca daca m-a duc sa imi faca testul cu ce ma vor ajuta in plus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Beyourself1245 explică:

Băi vere, daca nu dai un raspuns bun, nu mai da deloc!
Eu vorbesc serios

| Andrei200202 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Pai vere, nu era clar ca era mai ok sa faci testul ala covid? Tu la o răceală normală rămâi fără gust și miros? Ciudat, eu nu.
Dacă l ai fi făcut si ieșeai pozitiv primeai un tratament, nu stăteai asa de capul tau, mai ales 2 luni. Cei din jurul tău au si ei problema asta? cei lângă care conviețuiesti si ai contact zilnic. Ce simptome ai mai avut? La început cum a fost? Varsaturi? Dureri de cap? Tuse? Oboseală neobișnuită? Poate esti asimptomatic, și ai norocul de a avea niste simptome ușoare si blânde. Ar fi fost bine de la început să iti fi făcut testul ca sa stii o treabă, nu doar pentru tine, dar si pentru a-i proteja pe cei din jurul tau, pentru ca asimptomaticii pot răspandi virusul la fel, fără să-și dea seama.

| Beyourself1245 explică (pentru Andrei200202):

Nu am avut alte simptome. Decat lipsa mirosului si a gustului. Totusi am respectat toate masurile date de autoritati. Autoizolare s-a.m.d
Ce pot face mai departe? Exista riscul sa raman fara aceste simturi?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Beyourself1245):

E bine dacă ai respectat, nu cred că o să rămâi fara simțurile astea, iti vor reveni cel mai probabil. Mai bine sună-ti medicul de familie sau chiar te încurajeaz sa suni la TELVERDE 0800 800 358, o linie telefonică înființată special pentru coronavirus. Nu ti fie rușine, îți spui problema, ca de 2 luni persista si cam aia e.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Andrei200202):

De acolo te vor îndruma ei ce e cel mai bine sa faci, eu n am de unde sa stiu.

| Beyourself1245 explică (pentru Andrei200202):

Îți multumesc!
Ma scuzi ca am fost prea direct dar simt ca innebunesc.
Aproape orice beau si miros nu mai simt placerea aia maximă.
Initial voiam sa sun, dar mi e tare frica sa nu ma interneze, sunt ingrozit de spitale si mai ales pe pandemia asta.
Am fost la medicul de familie si mi-a zis sa astept ca o sa-mi treaca. Si de atunci nu ma mai duc pentru ca doamna doctoră e o nesimtită si mi e ca ii trag si vreo 2-3 insulte.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Asa s medicii de familie, la mine la fel. Nu au cum sa te interneze, la simptomele pe care le ai o sa te puna sa stai acasa, la fel cum ai stat. In spitale sunt intentate doar cazurile grave, cu grave probleme respiratorii, conectați la ventilatoare. O să te pună probabil sub supravegherea medicului de familie. Am cunoștințe care la fel au stat acasă, n au fost in situatie gravă. Suna, nu patesti nimic.