| Beyourself1245 a întrebat:

Am si eu o problema minoră.
Au trecut 3 saptamani jumatate de cand mi-a trecut raceala (am racit groaznic).
Faza e ca din primele 2-3 zile imi disparuse mirosul si gustul iar dupa mi au revenit dar pana in momentul de fata le am alterate.
Simt anumite alimente, simt mirosul de parfum.
La fel si cu gustul. Simt gustul zaharului, al sării etc.
Ce ar putea fi?
Fara raspunsuri stupide legate de Covid-19 ca m-am autoizolat 14 zile stiind ca ceva e inneregulă.
Un consult ORL ar clarifica situatia?
Va multumesc, astept un raspuns bun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai demult se numea gripa, acum se numeste Covid 19.
Cu cativa ani in urma am avut si eu asemenea probleme cu mirosul si gustul, cand am avut o "raceala" /gripa mai severa. Incet, dupa cateva saptamani, mi-au revenit atat gustul, cat si mirosul. Am ajutat si eu constient prin multe incercari de "re-invatare", repetate, pana ce mi-am recastigat simturile, ba chiar au devenit si mai fine, sensibile.

| Beyourself1245 explică (pentru Bula):

Si la mine despre ce anume sa fie vorba?
Simt ca disper!
Si in cat timp ma vindec daca as avea sau nu Covid-19?
Am auzit ca iti afecteaza nervii olfactivi si gustativi si ca e ceva temporar!

| Bula a răspuns (pentru Beyourself1245):

Trebuie sa re-inveti mirosurile si gusturile.
Le incerci alternativ, tot mai slabe, pana ce ajungi sa le distingi chiar si in nuante slabe.
Dupa 2-3 saptamani de exersare atenta e posibil sa ai simturile chiar mai bune ca inainte! happy

| Panamax a răspuns:

Nici nu stii daca mai ai sau nu Covid si vrei sa-l imprastii si pe la ORL?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok fara covid:
Ai gastrita acuta si acnee. Bea niste ceaiuri, las-o mai usor cu zaharul si citeste mai mult.
Un consult la ORL ar putea infecta niste oameni nevinovati.

| PsyhoChild a răspuns:

E covid, ce alta explicatie mai vrei

| Beyourself1245 explică (pentru PsyhoChild):

Buna explicație.
Ai terminat facultatea de medicină de esti asa isteț?
Măi, copile!