| TeoCata1804 a întrebat:

Avantajele unei vieti vegetariene? Dar dezavantaje?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Daca nu gusti si tu o carnita tanara, sa paraie asa cand o musti - ca o un fruct dat in parg, atunci ce haz mai are viata asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai nici un avantaj, In aceeasi masura cum n-ai avantaj daca mananci numai carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de tine!
Eu sunt vegetarian de 4 luni si nu simt lipsa carnii deloc! (Asta depinde de fiecare, mie de mic nu imi prea placea carnea)
Avantaje:
-un stil de viata mai sanatos
-nu se mai depune colesterol(acesta odata depus, asa ramane)
-plata mai mica la alimente( depinde foarte mult de unde cumperi si cum iti gestionezi banii. Mama mea lucreaza la o piata alimentara si sunt "aprovizionat" cu cele mai bune si ok legume. Iti recomand sa te imprietenesti si tu cu oamenii din piete, vei avea avantaje.
- Salvezi animalute, desi indirect, dar le salvezi. (Vezi PeTa)
Dezavantaje:
- Nu prea ai de unde sa iti iei vitamina B12, dar daca ai mancat carne corpul are destule rezerve de aceasta vitamina.
Te rog sa retii ca tot ce am spus este prin prisma mea de vegetarian de 4 luni, nu ma dau expert, doar ti-am spus O MICA PARTE, un rezumat scurt din ceea ce inseamna sa devii vegetarian.
Daca te bate gandul sa devii iti dau un mare sfat: Renunta la carne treptat, daca renuni brusc corpul nu va face fata foarte usor! Bafta!

| alex15ccc a răspuns:

Nu exista avantaje reale, oamenii sunt facuti sa manance carne

| denisTiky a răspuns:

Pai, avantajele ar fi ca mananci sanatos, te mentii, nu te ingrasi, platesti mai putin pe mancare, etc. Dar fiind la inceput, fiind obisnuit cu carnuri(probabil, habar nu am ce ai mancat tu pana acum) s-ar putea sa iti fie mai greu sa te abtii sa nu mananci carne. Dar ca idee, avantajele ar fi cele de mai sus insa la inceput iti va fi mult mai greu decat ai crezut, si o sa vrei sa renunti si de multe ori chiar asta vei face. Am incercat si eu dar nu am reusit, am decis ca e mai bine e asa cum sunt acum, mai ales ca eu sunt genul care mananca destul de mult si nici nu sunt tare prieten cu tot felul de salate si frunze.

| christine99 a răspuns:

Avantaj: Nu contribui la chinuirea unor animale care sunt ingrasate cu mancare hipercalorica, care se reproduc fortat si sunt tinute in custi minuscule pentru marimea lor. Asa sunt crescute cele din supermarket/comert.

| iAMVi a răspuns:

N-ai niciun avantaj.
1. Fructele și legumele oricum sunt stropite cu pesticide la greu, deci nu e chiar atât de sănătos.
2. Trebuie să-ți iei proteine din carne, multe cărnuri cum ar fi somonul sunt foarte benefice.

Cheia e să mănânci regulat carne, de câteva ori pe săptămână, și în rest multe fructe și legume. Din punctul meu de vedere este o prostie să excluzi carnea de tot, sau laptele și ouăle. Deci e bine să fii echilibrat.

| Danutsz a răspuns:

Viata vegetariana te poate ajunge mult mai costisitoare in ceea ce priveste partea financiara, iar daca nu este luata ca atare in serios si nu se mananca alimentele exacte si specifice pentru mentinerea energiei in corp te poti deshidrata

| Aninimous12345 a răspuns:

Buna.Chiar daca nu stiu destul de multe despre lumea vegetariana știu doar ca trebuie sa te obișnuiești cu asta.Nu înseamnă ca daca manânci o săptămână doar salata esti vegetarian gata ...nu.Trebuie sa te ți, e ca un fel de regim si in timp devine un stil de viata.
AVANTAJE:
-Îți menti corpul sanatos(depinde de unde iei produsele)
P.Sbig grinaca vrei sa fii vegetarian pentru a slabi trebuie sa faci sport zic.
Dezavantaje:
-daca faci cum am zis mai sus adica sa mananci o săptămână salata si dupa revi la stilul tau te vei îngrașă mai.rau decat erai
-si daca mu te obisnuiesti te poți îmbolnăvi