| Ingerulintunericului a întrebat:

Aveți idee daca bipolaritatea cauzată de abuz in copilărie si de violenta in familie se mai poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste aici despre bipolaritate si despre cauzele care o provoaca si cum se poate vindeca:
https://draxe.com/......h-results/

| OoBunnyoO a răspuns:

Se poate trata in sensul ca poate fi tinuta sub control cu ajutorul medicamentatiei. Insa in momentul in care nu se mai ia tratementul, boala va reveni.

| seth2016 a răspuns:

Cauzele tulburarii bipolare nu sunt bine cunoscute. Pot fi genetice si neurobiologice. Un eveniment din viata poate declansa boala.

| Ingerulintunericului explică:

Ma refer strict la cauza abuz sexual in copilărie.Ii cunosc trecutul respectivului.

| seth2016 a răspuns (pentru Ingerulintunericului):

>> abuz sexual in copilărie

Foarte putin probabil sa fie o cauza. Tulburarea bipolara are la baza o combinatie de factori genetici si neuro-biologici, nu traumatici.

Dar in mod sigur un abuz sexual poate declansa boala, la fel ca oricare alt eveniment traumatic.