| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee de ce cafeaua nu functioneaza?
Treaba sta asa, vin de la scoala si sunt distrus de oboseala, nu sunt in stare de nimic si ORICAT as dormi noaptea nu ma simt odihnit deloc.
Astfel trebuie sa dorm vreo 2 la amiaz sa fiu bun de ceva.
Revenind, cafeaua nu mi da deloc energie, mi se pare ca la blegeste mai degraba, nici energizantele nu functioneaza, aveti idee de un produs care sa mi dea energie? Sau sa beau 2-3 cafele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Energie primesti oferind corpului o hrana variata si somn noaptea, 6-8 ore, dupa specificul tau. E bine ca ora de culcare sa fie cam aceeasi mereu - ceasul biologic. E OK si sa completezi vreo ora dupa amiaza daca somnul de noapte nu te odihneste, desi cel mai bine e sa tinzi spre somnul de noapte.
La asta poti sa adaugi evitara sedentarismului (nu sta in pat decat pentru dormit, urca scarile pe jos, mergi pe jos in loc de masina, da o tura pe afara pe unde-ti place).
Daca esti obisnuit sa bei cafea, atunci ai o reactie cand nu mai bei. 2-3 cafelute nu strica, dar s-ar putea sa nu rezolve problema ta. Ultima cafea e bine sa fie nu mai tirziu de oar 14-15.
Succés!

| Rocsid a răspuns:

O ora de somn e mai eficienta decat 10 cafele odata.
Sunt o mare iubitoare a cafelei dar cand sunt obosita si am de invatat mult eu prefer sa dorm o ora doua si dupa am si corpul si mintea odihnita. Daca nu dorm si beau cafea sunt obosita, nu pot sa adorm si agitata si nici nu ma pot concentra.
Energizantele iti distrug stomacul si dintii. Evita pe cat posibil sa bagi asa ceva in tine.
Inceara cu niste vitamine bune si mancare sanatoasa care sa te stimuleze.

| TimSem a răspuns:

Nici la mine cafeaua nu produce minuni (cum se laudă alții). Oboseala poate fi de la culcat târziu seara și/sau de la lipsa de magneziu. Eu îmi iau magneziu (combinat cu altceva) efervescent. Nu știu cât ajută (nu simt vreo minune), însă mulți recomandă asta și spun că lipsa magneziului în corp duce la oboseală și stare apatică și nervozitate.
Încearcă...

| Av3nTuRi3r a răspuns:

Ceaiul negru este extrem de eficient pentru mine. Cafeaua nu e buna pentru ca in timp creeaza dependenta. Ps : daca eu beau cafea si sunt obosit in 5 minute pot sa adorm, suntem in aceeasi situatie.

| TonyStarkRO a răspuns:

1. Asigură-te că te odihnești suficient Destul de evident, ca să ai energie trebuie să-ți asiguri suficientă odihnă. Pentru asta în primul rând verifică dacă dormi suficient (7-8 ore pe noapte ar fi excelent) și dacă în timp ce dormi te odihnești bine. Vezi și articolele despre cum să ai un somn ușor, respectiv cum să te trezești devreme. Când ai acumulat oboseală în ultima vreme, lasă mai mult timp pentru somn (te culci mai devreme, de exemplu) pentru câteva zile. Organismul o să-și refacă „rezervele de energie„ și te vei simți cu bateriile reîncărcate. 2. Power naping sau somnul de amiază Un alt obicei sănătos este al siestei sau power naping. Când poți – în weekend-uri spre exemplu – încearcă reprize rapide de somn în timpul zilei, maxim 20-30 de minute. Am avut obiceiul acesta timp de mai mult de un an de zile, până când l-am scos. Acum îl folosesc doar când simt că am nevoie de un refresh al minții la jumătatea zilei. Articolul suplimentar: Cum să scapi de somnolența de amiază. 3. Hrănește-te sănătos Nivelul general de energie este strâns legat și de alimentația ta. Pe principiul „Garbage in, garbage out„, dacă mănânci mizerii, este absurd să te aștepți că vei fi în cea mai bună formă. Acordă un pic de atenție la alimentele pe care le consumi. Citește-le etichetele și străduiește-te să pricepi ce ingrediente sunt în ele. Sunt sănătoase sau măcar neutre? Sau sunt de-a dreptul toxice? Încearcă să te asiguri că măcar 80% din alimente sunt sănătoase și benefice pentru corp. Începe prin reducerea cantității de mezeluri pe care le consumi. Citește și articolul despre obiceiurile alimentației sănătoase și învață să asociezi corect alimentele. Suplimentar, asigură-ți mese mai modeste, cu mai puțină mâncare, însă mai dese. În loc să ai trei mese copioase zilnice, încearcă 5-6 mai ușoare. O atenție deosebită trebuie acordată micului dejun (sper că nu îl sari). 4. Ține cont de ritmul propriului corp Învață să acorzi atenție corpului și modului în care el se simte. De obicei corpul transmite semnale clare când ceva nu e în regulă. Copiii sunt atenți la astfel de semnale și cer imediat ajutorul părinților. Ca adulți însă obișnuim să ignorăm astfel de semnale și să nu ținem cont de problemele pe care corpul ni le transmite. Ține cont și de faptul că pe parcursul zilei vei avea perioade în care nivelul de energie e mai scăzut (după ce ai mâncat, de exemplu). E norma să fie așa, iar în astfel de momente poți programa activități mai ușoare și care nu cer mult efort. 5. Ascultă muzică ce te poate repune pe picioare Te poți repune pe picioare ascultând muzică ce îți generează anumite emoții. Tipul de muzică diferă de la persoană la persoană, în funcție de gusturi și preferințele personale. Articol suplimentar: 71 de melodii motivaționale: muzică ce te ține mereu în formă 6. Scrie în jurnalul de succese Pomeneam într-un alt articol despre jurnalul de succese. Este un obicei util, prin care notezi zilnic ce realizări ai avut. Este în primul rând un mod de a te automotiva, dar și de a conștientiza ce realizări ai avut. Pe scurt, iei un caiet în care scrii cât de des vrei tu, realizările ce le-ai avut. E vorba doar de lucruri pozitive, nimic negativ. Nu-l confunda însă cu un jurnal obișnuit, aici nu scrii toate întâmplările prin care ai trecut, ci doar succesele. Scopul este de a conștientiza propriile realizări și a vedea ulterior cât de bine ți-ai folosit timpul. Cel mai mare beneficiu al meu din acest jurnal a fost că nu mai trebuia să mă întreb ce am făcut în săptămâna care tocmai a trecut. Vedeam în jurnal că mi-am folosit timpul bine și nu l-am irosit. 7. Fă mișcare Puțină mișcare te poate oricând re-energiza. Chiar și unele exerciții simplede stretching (găsești câteva idei aici). Formele ușoare de mișcare îți ridică rapid nivelul de energie. Mai poți încerca și o formă ușoară de automasaj. Obișnuiesc să-mi masez părțile laterale ale frunții (între ochi și ureche și puțintel deasupra) în sensul acelor de ceasornic. Am observat că acea zonă mă repune pe picioare. Articole suplimentare: 33 motive ca să faci mișcare zilnic. Aruncă un ochi și peste articolul cu cele mai uzuale scuze pentru care oamenii nu fac mișcare. 8. Pleacă de lângă monitor Dacă lucrezi mult la calculator (cazul meu), e bine ca din când în când să faci pauză. Mergi și bea un pahar cu apă, mănâncă ceva sau stai de vorbă cu un coleg. Important e să rupi legătura complet cu ceea ce făceai pentru 5-10 minute. Ține cont că atunci când lucrezi ore întregi în fața monitorului, ochii au nevoie de pauze. La 50 de minute de lucru, încearcă să-ți iei 10 minute de pauză. Vezi și modurile rapide ca să te reîncarci la lucru. 9. Evită băuturile energizante Chiar dacă pentru moment băuturile energizante ridică nivelul de energie, ulterior vine căderea de energie care poate fi neplăcută. Practic nivelul este ridicat furând din energia următoarelor ore. Folosite rar – foarte rar – pot fi o soluție de moment. Pe termen lung însă există alte soluții mult mai benefice. 10. Ieși la o plimbare. Sau doar la aer curat. O scurtă plimbare printr-un parc din apropiere sau doar în zonă te face să rupi legătura cu ceea ce tocmai făceai. Uneori avem nevoie de o ruptură, de o detașare completă. Să ieșim din ceea ce făceam și să ne împrospătăm mintea. Privește oamenii de pe stradă și clădirile pe lângă care treci. Încearcă să descoperi detalii noi la clădirile pe lângă care ai trecut de mii de ori până acum. Vei rămâne surprins să-ți redescoperi propriul oraș. 11. O discuție cu cineva Un telefon și ieși să stai de vorbă cu un prieten. Detașează-te și implică-te într-o discuție ce te poate repune în formă. Astfel de discuții oferă un refresh emoțional. Mai există, sunt sigur, și alte moduri de a te reîmprospăta cu energie. Ce obișnuiești să faci tu când simți că nu mai ești în stare de nimic, ca să fi înapoi în formă? L