| uclelanitnelav987 a întrebat:

Am o intrebare zilele acestea am calcat intr-o pioneza, mi-a intrat in picior am scos-o, am mers la medic mi-a taiat acolo ca sa vada sa nu fi ramas ceva si mi-a dat titanus. Seara am uitat sa imi pun compresa cu apa rece doua ore, azi cand m-am trezit ma durea foarte tare mana, dar mi-am tinut toata ziua compresa cu apa rece. Dece nu mi-a trecut, oare mi s-a intamplat ceva rau?
P.S. Mi s-a umflat putin.
Funda pentru. cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Vaccinul Anti-tetanus ti s-a dat pentru a preveni o infectie din cauza faptului ca, piuneza (asa este corecta scrierea nu pioneza, vezi in dictionarul limbii romane) in care ai calcat nu era sterila si putea sa-ti produca o infectei generalizata denumita septicemie.
Ca orice vaccin si acesta, are o reactie locala asa ca, este posibil sa te doara locul in care ai primit, respectivul vaccin, cca 2-3 zile.
Daca mana este rosie si este umflata si durerea este mai pronuntata atunci, este bine sa mergi din nou la medi, pentru a vedea ce ai de facut.
Un gand bun si multa sanatate.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AbdreyB a răspuns:

Ar putea fi alta problema dar iti sugerez sa te prezinti medicului pentru orice eventualitate.Ar putea fi din cauza ca ai dormit pe mana sau "te-a prins curentul"