| XatomisX a întrebat:

Azi dimineata pe la 7:30 in somn mi-a venit sa vomit si m-am trezit instantaneu de fapt mi-a venit acru pe gat ca un fel de voma dar prin somn... de ce am patit asta? ca nu am baut alcool? pe la ora 1 am mancat niste chipsuri si la 4 m-am culcat poate este de la oboseala sau de la chipsuriile alea dau funda cine ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

Se mai intampla. Ceea ce ai avut se numeste reflux gastric. Nu e neaparat din cauza oboselii sau a chipsurilor. Dar e bine sa respecti orele de masa, orele de culcare si, in general, corpul tau.
Have fun!
~Roxetta

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai avut un reflux gastric.Refluxul gastroesofagian este un proces normal, fiziologic care consta in deplasarea retrograda, fara efort, a continutul gastric catre esofag. Refluxul gastroesofagian apare de mai multe ori pe zi sau chiar si noaptea, in special dupa mese voluminoase, fara sa produca simptome sau leziuni ale mucoasei esofagiene.
Sursa:http://www.cdt-babes.ro/articole/reflux-gastroesofagian.php

| anonimg a răspuns:

Ai mancat ce nu trebuia si mai ales cand nu trebuia... Si probabil ai consumat lichide dupa aceea -fapt care a dus la ingreunarea digestiei.
E timpul sa iti pui principii:
-sa te culci intre orele 21-22
-ultima masa sa fie cu 2 ore inainte de culcare
-masa de seara sa fie din fructe
-sa nu consumi lichide imediat inainte si dupa ce ai mancat
-sa fii fericit.
Acestea sunt principii pe care trebuie sa le respecte orice om -indiferent de greutatea corporala, sau de varsta. Iar aceste principii nu trebuiesc incalcate.

| Seby90 a răspuns:

Hm, se mai intampla, ai sub 20 de nai nu? happy Pateam si eu cand eram mai mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se manaca men la ora 1 dimineata.Si daca apoi dormi, stomacul nu mai digera.Se acreste mancare ain stomac. Dupa ora 22.30, nu ai voie sa mananci. Mai incearca odata si ai sa vezi ca am drepate.