| YumiSukinanda a întrebat:

Azi la sport am cazut rau pe mana. Mama a zis ca ma unge cu artostop in zona palmii sus acolo ma doare vai de mine! abia pot sa tin in mana o sticla mica plina cu apa, si cum credeti ca imi va trece? Alte sfaturi? daca era rupta nu puteam sa o legan dar pot sa fac si miscari multe cu ea, ma doare foarte tare, ce ar trebui sa fac? PS: fara raspnsuri gen: ar trebui s amergi la doctor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Fara sa mergi la doctor si sa fie si o entorsa mai serioasa tine mult
eu in aprilie am avut entrsa la mana dreapta la degetul mare si cu tot cu mers la fizioterapie am scapat prin iunie de dureri
cel mai bun este dicoflenac unguent... la masajul de dupa fizioterapie cu asa ceva ma ungea

| xBya a răspuns:

Pune gheata si stai asa 20 de minute. Exact acelasi lucru am patit si eu, doar ca la picior. Am fost la doctor, am facut radiografie si oasele nu erau rupte. In schimb, tesuturile moi erau. Tare mi`e ca e aceeasi poveste si la tine. Ar trebui sa iti imobilizezi o vreme mana daca tot nu vrei sa mergi la medic.

| veryo70 a răspuns:

Du-te la un medic si nu ma fa pe doctorul...