| anonim_4396 a întrebat:

Azi, mi-a scapat tigaia cu ulei încins pe mine( abdomen). Acum vad ca mi-au iesit basicute peste tot unde m-am ars si asurile au căpătat o culoare mai inchisa. Ce crema sau remedii naturale pot folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca au aparut besicute, atunci este arsura de gradul 2 (arsura de gradul 1 este doar superficiala al pielii, iar gradul 3 este in profunzime, incluzand si carnea).
La arsurile de gradul 2 si 3 trebuie foarte atent tratate ranile, intrucat se pot infecta foarte repede si pot aparea complicatii grave, chiar mortale!

In primul rand, rana trebuie lasata libera, fara sa se atinga hainele de aceea zona si mers urgent la spital, la urgenta! Dupa evaluarea starii ranii, medicii specializati pe rani vor stabili procedura de urmat in continuare!

| mgtow a răspuns:

Daca mergi la urgente in spital iti vor da leacul necesar

| Freya1 a răspuns:

Eu acum o luna mi-am oparit mana pe partea interioara de la cot pana la palma si pe dosul palmi un pic dar nu au mers leacurile babesti.
Am dat cu cicatridina spray si dupa ce s-au spart am intrebat la farmacie si mi-a dat o crema antibiotic dar nu mai stiu cum se numeste.
Intreaba la farmacie.

| LPCTSTR a răspuns:

Aplică miere de albine sau cremă de gălbenele (la acel moment, indicat era să aplici ulei (nu contează de care))

| Lioana a răspuns:

Eu pun pe arsuri miere cu scortisoara si calmeaza senzatia aceea de arsura, dar o fac imediat, inainte sa iasa basicute. Daca fac asta nici nu mai apar.
Nu stiu cum e daca au iesit deja basicutele. Poate ajuta, poate nu.

| anamariarot a răspuns:

Mergi la spital. E arsură de gradul 2 și nu e indicat să pui creme, uleiuri, pentru că blochezi porii, ceea ce înseamnă o vindecare mai încetinită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

/call 112

| Anabela777 a răspuns:

Du-te la farmacie si intreab-o pe tanti aia de acolo ca-ti zice ea.

| NicoleEazi a răspuns:

Fenistil de la farmacie

| nastaseelenacristina a răspuns:

Crema galbenele, la mine functioneaza