| cosmin986522 a întrebat:

Azi mi-am luat glicemia dupa 50 minute dupa ce am mancat si am avut 104. Valorea este normala? ar trebui sa-mi fac probleme? Nu am mancat decat o felie de paine si o bucata de carne. Am aproape 24 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E perfecta normala,carnea nu creste insulina puternic cum o fac dulciurile, poti suferi de hipoglicemie daca scade asa puternic, de asta e bine sa ai mereu un pliculet de zahar la tine, sa nu renunti la carnea, proteinele inhiba foamea, creste rata metabolica, in trecut ai mancat multe dulciuri?

| cosmin986522 explică (pentru RAY):

Nu mananc multe dulciuri in general

| RAY a răspuns (pentru cosmin986522):

Dar foamete simti dimineata cand te trezesti? ameteli ai acum?

| cosmin986522 explică (pentru RAY):

Dimineata nu simt pofta de mancare si nici ameteli nu am

| RAY a răspuns (pentru cosmin986522):

Atunci e ok, dar sa nu renunti in a consuma carne, fructe, legume, grasimi sanatoase

suntserios
| suntserios a răspuns:

Glicemia nu se ia dupa ce ai mancat ci dimineata pe nemancate, aia e valoarea relevanta

| peperonies a răspuns:

La oamenii sanatosi glicemia cand te trezesti e undeva la 80-99 mg/dl. La 2 ore dupa ce mananci e sub 140 mg/dl.
Carnea nu iti ridica glicemia deloc dar painea ridica glicemia mai repede decat zaharul. Acestea fiind zise 104 mg/dl e spre limita superioara dar nu e o glicemie mare.

| cosmin986522 explică (pentru peperonies):

Cum adica limita superioara la nici o ora dupa ce am mancat? eu cred ca e prea mica tinand cont ca nu eram pe stomacul gol.

| peperonies a răspuns (pentru cosmin986522):

Nu dureaza foarte mult sa iti scada glicemia dupa ce mananci. si daca nu mananci multi carbohidrati simpli nici nu iti creste asa mult. 80-99 e glicemia normala.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Glicemia se ia doar dimineata pe nemancate iar valorile normale pentru o persoana tanara sunt intre 70 si 100, valoarea aceea de 104 este neconcludenta dar oricum in limite normale.

Răspuns utilizator avertizat