| GEORGEL2012 a întrebat:

Baietii, cati ani aveti?
voi faceti sport acasa? flotari, etc?
pentru muschi?
ce faceti? cate pe zi?
eu nu pot face multe flotari.....la scoala nu fac sport ca nu imi place fotbalul, mi-am scos scutire!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Trecand peste toti IDIOTII care ti-au raspuns, recomand :

1. 5 mese pe zi bogate in proteine ( muschii cresc CU PROTEINE ).

Trebuie sa mananci, mananci, mananci, mananci. Si apoi ghici ce trebuie sa faci? SA MANANCI DIN NOU ( eu pot manca 12 copane mari de pui la o singura masa sau 3 pesti mari ), si e doar o masa

2. un antrenament CORECT, o grupa / saptamana la sala, NU FLOTARI sau alte asemenea exercitii de 2 bani, ci exercitii grele, unde maresti periodic greutatile folosite.

Pentru muschi trebuie sa maresti greutatea, NU numarul de repetari.

3. 8 ore de somn pe noapte

| vlad89c a răspuns (pentru Cosmin86):

Da,pune copilu sa se ingrase si apoi sa faca sport, nu vezi ca nici la scoala nu vrea sa faca sport?
probabil are intre 10-14 ani, si tu ii zici sa mearga la sala, sa nu mai poata creste si in plus si sa manance ca un obez.
sigur e in crestere, daca face sala se nenoroceste; poate tu la 20 de ani faci, da cand esti copil ramai cu sechele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlad89c):

Cine l-a pus sa se ingrase? Am spus sa manance mancare DE CALITATE, nu grasime si alte porcarii.

Sa nu mai poata creste? DE CAND afecteaza sala cresterea?

Ia uite :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Mituri si povesti de copii mici.

Am facut sala de la 16 ani ( cu pauze ) si m-a ajutat sa ma dezvolta foarte bine.

Auzi, sa manance ca un obez... Oncescu manca 5 kg de carne pe zi cand se pregatea pentru mondiale si ghici ce NU ERA GRAS DELOC, era doar muschi. Conteaza CE MANANCI, cu 3 mese pe zi nu pune nimeni muschi

| vlad89c a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar din nou, copilu asta are intre 10-14 ani, daca se pune acum la sala o sa fie ceva in gen giuliano ala la 8 ani sau cat are, un pachet de muschi, si asa o sa si ramana, are dureri tot timpul si nu va mai creste.
pana la 14 ani corpul se dezvolta foarte mult, cresc oasele, tendoanele etc, si daca te bagi la sala asa de devreme te distrugi.
la 16 ani nu are nimic, nici la 15; atunci trebuie sa se dezvolte corpul si in masa musculara mai mult, pana atunci conteaza sa cresti cum trebuie, sa nu ajungi pana la 15-16 ani un schilod, da nici un obez, si mai important, sa tii coloana dreapta.

| GEORGEL2012 explică (pentru vlad89c):

Bay, de unde stii tu ca am 14 ani?
am 18 pentru cunostinta ta...

| vlad89c a răspuns (pentru GEORGEL2012):

Ca ai zis la scoala, doar in 1-8 e normal sa nu faci sport din cauza ca nu ai chef sau nu vrei si gasesti motive, nu la liceu, acolo ar trebui sa te formezestraight face

16 răspunsuri:
| piatraneamt97 a răspuns:

Daca tii neaparat sa ai un corp lucrat, poti sa te apuci de sala. Desi depinde si de varsta. Am auzit ca poate opri dezvoltarea corpului (nu stiu daca e adevarat). Totusi este de recomandat sa faci miscare macar jumatate de ora pe zi ca sa te feresti de boli etc. Eu nu fac acasa flotari. Imi ajunge mersul pe jos.

| vlad89c a răspuns:

Eu pe langa exercitiile astea fac si inot, care e foarte bun pentru corp, dar si pentru starea de spirit; ori cum, fa cateva flotari in fiecare zi, pana obosesti, si ai sa vezi ca in scurt timp poti face tot mai mult, si mai multe.
Fa-ti un program de dimineata si de seara, asta insemnand care flotari poti tu dimineata si cate poti seara dar ai grija ca niciodata sa nu faci mai putin de cat ai facut in ziua trecuta, incearca sa avansezi in fiecare zi, si ai sa vezi ce ai sa evoluezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlad89c):

Alt copil mic. Pieptul se lucreaza INTENS, O DATA PE SAPTAMANA, nu de 2 ori pe zi.

Ce faci tu n ue antrenament pentru muschi, e aberatie de copii mici

| UtilizatorulN a răspuns:

Da happy 3 serii de flotari a cate 15 in fiecare dimineata si inca 3 seara inainte de culcare... happy ceva abdomene si gata happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Si ai pus vreun muschi de la aberatia aia de antrenament?

| Paix a răspuns:

Nu frate daca vrei sa faci ceva! Trebuie vointa de fier, si alimentatie corecta, odihna etc. Eu iti recomand cel mai bine un sport ceva... kick-box daca it iplace bataia daca nu un handball este iar foarte bun. Si trebuie sa faci sport, cat mai mult ca organismu tau sa se obisuniasca sa intre intr-o stare de permanenta activ, si atunci daca ai alimentaie buna ai si rezultate crede-ma!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Paix):

Faci muschi cu kickboxing si handball? laughing

alt copil mic

| robytzu96 a răspuns:

Eu fac alergare de teren(Stadion) 5-10 ture, cate 40 abdomene. 40 flotarii. si 300 ridicarii de greutatii a cate 4kg greutatea. dar fac in serii de cate 100!tongue A da. Am 13 ani, anul' asta fac 14! big grin

| ImLost a răspuns:

Eu unul fac acasa dar nu ma omor cu ele. cel mai bine e sa incepi sa mergi la salahappy

| motorx98 a răspuns:

Oare crezi ca te ajuta cu ceva muschii, esti aceeasi persoana, pune accent pe ce este in interior.Cu muschii vei impresiona doar persoane superficiale. Si daca chiar te intereseaza nu tebuie sa faci cine stie ce exerecitii, doar foarte multa odihna si o alimentatie bogata in fibre. Sanatae.

| Cosmin86 a răspuns (pentru motorx98):

Felicitari pentru cea mai CRETINA scuza posibila sa nu tragi tare