| AlYnA_8981 a întrebat:

1)Cum se manifesta glanda tiroida? Ce simptome sunt? Eu am gusa insa nu simt nimic acolo in zona aia, e decat ceva asa ca pielea putin lasata.2)Daca ai gusa inseamna ca neaparat ai si glanda? 3)O persoana care are glanda toata viata e grasa? Chiar si inainte de depistarea acesteia? Eu cand am fost mica eram slaba, insa de la 14 ani asa am inceput sa ma ingras.Multi spun sa astept sa mai trec de perioada asta a pubertatii, ca e posibil sa fie si asta o cauza. Voi ce ziceti? La mine in familie nimeni nu a avut glanda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Toata lumea are glanda tiroida din nastere si ea nu este o boala ci gusa este consecinta nefunctionarii corespunzatoare a glandei. Aceasta glanda, tiroida, preia iodul din alimente, suplimenţi nutritivi sau sare iodată şi îl combină cu aminoacizi pentru a produce hormonii tiroidieni T3 şi T4. Hormonii mentionati regleaza metabolismul corpului omenesc si functiile organelor interne, a sistemului nervos central, a celui cardiovascular, digestiv şi muscular. Este situata la baza gatului, putin mai jos fata de „marul lui Adam". Dereglarile pot fi hipertiroidismul, o afectiune care produce hormoni in exces sau hipotiroidismul, o insuficienta de hormoni.
Medicul endocrinolog pune diagnosticul relativ usor, prin proba sanguina si iti recomanda dieta si medicamente.

5 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Hmm. glanda tiroida o are fiecare persoana.

| Babushka a răspuns:

Si eu am niste probleme cu glanda, dar la mine nu a avut efectul de ingrasare si din contra de slabire. E posibil sa fie din cauza ca esti la varsta la care te dezvolti si eu eram la 13-14 ani mai plinuta decat acum. Daca intr-adevar crezi ca ai probleme da o fuga pana la endocrinolog.Simptome pot fi scaderea sau cresterea poftei de mancare, stari de nervozitate dese cam atat stiu. sper ca ti-am fost de folos.

| IonelaIasmina a răspuns:

Deci...pana la urma îmi poți spune dacă ai avut glanda sau nu pentru că sunt și eu cam I aceiași situatie

| AraBy a răspuns:

Eu am facut gusa, dar credeam ca m-am ingrasat eu si de aceea mi-a aparut... la scurt timp am inceput sa ma simt rau, gen oboseala, dureri de inima, dereglari hormonale, stari de voma. mi-am facut analizele care au iesit bune (culmea), dar cand am facut o ecografie la gat medicul a ramas uimit cum de aveam analizele atat de bune pentru ca aveam foarte multi noduli. deci sfatul meu... e bine sa-ti faci un control sau o ecografie! Succes