| Ирина19 a întrebat:

Buna!
12ani in urma am avut un accident cu masina si mi-a ramas o cicatrice pe frunte si la picior, anii trecuti cind eram mai mica nu conta pentru mine ca se vad, dar acum as vrea sa fac ceva ca sa nu se mai vada, mai ales cicatricea de la frunte(deja ma deranjeaza sa fiu intrebata de nenumarate ori ce am patit si sa le povestesc trista mea poveste care mi-a amintesc cu o durere mare in suflet in care tatal si sora miau decedat). Exista ceva ce m-ar putea ajuta sau doar operatia plastica e singura solutie?(am 18 ani)
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca cu rostopasca, acum eu stiu ca este buna pentru negi, nu pentru cicatrici, dar nu te costa nimic, ba te costa un pic, cat o fi o sticluta cu tinctura de rostopasca? Sau daca cunosti planta, creste pe oriunde, si pe zidurile netencuite, iei cate o frunza si tamponezi cicatricea cu seva aia portocalie.
Ar fi normal sa vezi o schimbare in 2 saptamani sau mai putin, si scapi asa de o operatie.

| katala a răspuns:

Din pacate o cicatrice de 12 ani e cam veche pentru a fi tratata cu creme sau mai stiu eu ce. Se pare ca (daca vrei neaparat sa scapi de ea), doar operatia plastica e solutia; sau poate o coafura care sa o ascunda...sau un tatuaj? Depinde de marimea ei, zona in care este si de ceea ce hotarasti tu!

| alexoprondrina a răspuns:

In primul rand, cand te intreaba cineva poti sa le spui :"ee. nimic interesanthappy"
Cat despre operatii, sunt sigura ca exista, asa ca du-te la un doctor specializat si fruntea sus!happy

| Ирина19 explică:

Cicatricea de la frunte e o linie foarte subtire si dreapta, multumesc pentru sfaturile voastre :*

| AdeEalx a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic specialist pentru.tratamente pentru. cicatrici, nu stiu poate e bine si la dermatologthinking
si asa stiu ca se mai gasesc la plafar creme sau tratamente cu exatracte din/de melc(cred ca ai auzit ca astea sunt bune pentru. cicatrici), dar acum depinde de cat de grava e cicatricea, sau nu stiu...mai bine ai merge la un medic, care sa te sfatuiasca.
dar pana atunci mergi la un plafar si intreaba despre astfel de creme, sigur te va ajuta si nu ai avea nimic de pierdut pentru. ca produsele sunt naturiste.
succes:*

funditabatting eyelashes pls?

| DjRemusik a răspuns:

Du-te la doctor si opereazate fara frica ca doar esti fata marewinking :*