| Lety20 a întrebat:

Buna!
A inlaturat cineva alunita? Ce sfat mi-ati da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Pai sfatul meu e să te duci la doctor. El poate să decidă dacă poți să înlături, și tot el decide metoda

| Lety20 explică (pentru Sara2):

Problema e ca unul spune ca se poate altul ca nu, fiecare cat de tare doreste sa-i vina in buzunat

| NLS a răspuns (pentru Lety20):

Daca alunita e iesita in afara pielii, si are un aspect "placut", nu a crescut foarte repede, nu prezinta multe cute si nu e nici dureroasa, este, cel mai probabil, benigna, si poate fi extirpata in siguranta (chiar si de catre un chirurg plastician).

Insa pentru a afla daca e benigna sau malignă, trebuie sa consulti 1-2 medici dermatologi, preferabil cei mai buni si mai experimentați din zona ta.

Si daca e maligna se poate extirpa, insa in acest caz riscurile cresc putin.
E indicat ca in acest caz operatia de extirpare sa fie facuta de un chirurg oncolog, nu de un chirurg plastician (la fel, unul cu experienta).

Personal mi-am extirpat in 2004, in Cluj, 3 nevi papilomatosi (alunite), dintre care unul a fost malign, si totul a decurs bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Apeleaza la un medic pentru acest procedeu.
Dar, daca nu te supara sau nu este vizibil pe fata, da-i pace, ca sunt foarte periculoase, putand sa se transforme in cancer de piele.

| Lety20 explică (pentru Violleta2022):

Stiu de adresare la medici.
Eu am vrut pareri de la pacienti nu de la medici

| Werrich a răspuns:

Bună, eu mi-am îndepărtat niște alunite la în cabinet, prin ardere dar mai există și metoda prin excizie.