| Iamlolanoah720 a întrebat:

Buna.
Acum 2 ani a inceput sa scarpin ochii si sa stranut intruna si sa imi curga nasul, eu nu bagasem de seama dar acum s-a agravat foarte mult. Acum nu mai pot sa respir, tusesc foarte mult de zici ca imi sar ochii iar apoi ma scarpin tot corpul pe dinauntru iar apoi ma ustura tot corpul de imi vine sa urlu de durere si mi se taie respiratia. Ma chinui sa respir si stranutatul si imi curge nasul, nu au incetat, acum e din ce in ce mai rau si durerile de cap la fel. Ma doare atat de rau iar eu ma simt ca si cum as fi infectata, simt ceva in corpul meu, voi ce credeti ca am si este grav? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vazand intrebarile tale, esti o fată foarte ciudata. Sa nu mai vorbesc de scriere.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru tine doar un psihiatru isi poate da cu parerea.

| Iamlolanoah720 explică (pentru darrio2007):

WoW la varsta ta de 52 de ani esti foarte inteligent facand glume pe seama unei pustoaice de 16 ani ea nu stiind daca are probleme de sanatate sau nu ce ma uimeste e faptul ca jignirile adresate mie au venit de la o persoana in varsta fara ca eu sa iti gresesc doar am pus o intrebare de curiozitate crezand ca ma poate ajuta sa inteleg ce am dar tiai gasit tu sa comentezi pentru ca ceva mai bun nu aveai de facut se vede ca tu esti un batran fara sotie fara copii esti doar tu cu viata ta plictisitoare si vei ramane tot cu ea, nu te judec pentru te inteleg esti plictisit si ai cautat doar in pic de atentie, in orice caz eu nu ma supar iti multumesc pentru raspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Nu am facut nici o gluma in ceea ce te priveste. Ti-am vazut intrebarile si se vede o anumita frustrare in ce postezi.
Si, ca sa vedem realitatea, tu m-ai facut prost din prima. Daca toti vom scrie asa cum ai scris tu aici, (nu esti singura) limba romana va dispare in curand.

| Iamlolanoah720 explică (pentru darrio2007):

Daca tot te derangeaza atat de mult faptul ca nu ma pricep sa scriu in romana ar trebui sa stii ca eu nu am fost decat o data in Romania adica anul trecut si nu aveam cum sa fiu o experta in limba romana eu fiind nascuta in franta si miai petrecut 16 ani din viata in franta facand: gradinita scoala collegiul si licceul deci asa ca eu inca ma mandresc ca stiu cat de cat sa vorbesc romana

| Iamlolanoah720 explică (pentru Iamlolanoah720):

Cea ce nu ar conta daca am facut mici greseli in intrebarea mea nu am cerut sa fiu corectata chiar nu Vad de ce te derangeaza atat de mult doamne fereste

| darrio2007 a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Asa este. Se vede si acum. Oricum numele tarii, in orice limba ai scrie, incepe cu litera mare.

| Iamlolanoah720 explică (pentru darrio2007):

Iera inpocibyl se nu ma correctezy tu la cewa bai tu crezzy ca dace aratti ca nu faci greshely an orthaugraphe lumia te czede destapt tu dai dowada de maniak tu nu esti al ceva dacat in spykopathe

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ar putea fi o alergie dar si o sinuzita daca spui ca te doare capul, trebuie sa mergi la medic la un alergolog, a Orl sa te consulte si la pneumolog pentru tuse sa nu ai astm bronsic sau boala de reflux esofagian ca in acest caz trebuie sa faci o endoscopie digestiva sa se vada clar cauzele, multa sanatate si nu amîăna vizita la medic, acum tu esti in Romania sau in Franta?

| Iamlolanoah720 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna nu cred ca e alergie pentru ca am luat pastile si tot nimic, sunt un franta acum si da m-am gandit sa merg la medic pentru a luat trimitere sa merg sa ma consulte un pneumolog si pentru a face un scaner doar ca toti doctori sunt acum in vacanta si nu pot face nimic incurand si eu voi pleca in Romania si cand ma voi intoarce o sa merg din nou la doctor

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Alergia o ai la polen?

| relian a răspuns:

Nu prea este clara in ce spui.Deci te maninca ochii undxe anume? Cumva la colturi spre nas? Stranuti, asta am inteles.Nu ai spus cand se intampla asta, pentru ca sigur nu se intampla mereu, odata ce ai spus ca a incepiut acum 2 ani, iar acum sa agravat, asta inseamna ca te maninca ochii si stranuti nu tot timpul.

Te maninca corpul prin interior, cum, explica.Nu stiu cum ar putea sa fie o mincarime interioara,adica daca nu am experimentat asa ceva nu am cum sa imi dau seama.
Te chinui sa respiri,zici tu,dar nu ai probleme cu plamanii, chinuitul ala ce spui tu e din cauza ca ai nasul infundat.
Iti curge nasul, asta este neclar.

Deci trebuie sa spui cu mancarimea ochilor, stranutat, nas care curge, cand se intampla si de cand a inceput toate astea.
Daca au inceput acum 2 ani, acum trebuie sa spui la cit timp se intampla.

Cel mai indicat este sa consulti un medic.Vad spui ca esti in Franta, asa si ce toti medicii din Franta sunt nin concediu.ba ne lesi cu povestile astea laughing
Deci mergi la un medic de familie,sau mergi la o clinica privata,ai atitea optiuni,nu vad ce cauti sa intrebi pe TPU romanii ce ai avea tu,ori cit de grava ar fi situatia ta.
Medicii nu stau pe net,sa stii si tu asta,medicul care sta pe net,ori este f slab ca medic, ori este medeic doara cu numele, ceva gen, medic /pompier laughing

Deci da detalii cit de des ai acele simptome, in ce perioada, unde anume ai acele mincarimi la ochi.

| Iamlolanoah720 explică (pentru relian):

Da ai dreptate am glumit cu voi laughing))) haha mati prins happy

| relian a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Inteleg ca scrii mai naspa,dar nici de citit nu stii,ori sa pricepi ce citesti in romana?
Am spus da mai multe amanunte,de cand ai mancarimile,cand anume le ai,etc.
Ai luat pilule pentru alergie asa si? Depinde ce pilule iei,daca iei pilule de pe raftul din magazin aia e apa de plaaie,is alergii ce nu trec asa cu orice pilula.
Cum ai inceput tu sa descfrii ar fi alergie,doar ca descrierea ta este vaga,cam aiurea sa zic asa.
Is alergii care nici cu pilule mai puternice nu trec,nu se amelioreaza.Dar in cazul asta cel mai indicat este sa mergi la doctor sa vada la ce anume esti alergica,sa poata sa iti prescrie ceva mai bun.

In general pentru alergii se folosesc antihistamine, dar nu-i indicat sa iei asa aiurea, pentru ca slabesti sistemul imunitar, de aia pe raft la magain gasesti chestii f slabe care nu prea iti face mare lucru.
Nu mai scriu ca pierd timpul cu tine, plus de asta daca nu pricepi romana, franceza nu stiu laughing dar pot sa iti scriu in engleza daca stii engleza laughing

| Iamlolanoah720 explică (pentru relian):

Da pai nici tu nu prea te pricepi sa scrii ai facut o gramada de greseli in scrisul tau, da asa sa iti raspund la intrebari mai intrebat unde ma mananca ochii tot ochiul in intregime si pe interior si pe exterior si da ambi ochii apoi stranut si imi curge nasul mereu in fiecare zi in fiecare minut Cand mananc cand sunt la baie cand dorm indiferent unde sunt ce fac in orice situatie as fi stranut imi curge nasul intelegi asta a intrecut orice limita si apoi ai spus ca ar trebui sa ma consulte un doctor, da si tu crezi ca nu stiam asta? Ca « ci ca bai ne lasi » cum ca as minti ca toti doctori din franta ar fi in concediu sa stii ca nu chiar nu mint am fost la trei medici de familie in trei orase diferite si ce sa vezi sunt plecati in vacanta am fost si la spital i-am zis despre tot ce am si miau prescris pastile pentru alergie si au zis ca daca nu au niciun effect au zis sa merg la doctor sa ma consulte ca s-ar putea sa nu am alergie si sa fie ceva mai grav dar nici ei nu erau siguri ca e alergie pentru ca nu ai cum, sa ai asa dureri de cap si sa iti curga sange din nas * am uitat sa mentionez asta* deci cu siguranta nu e alergie, si vezi tu nu prea pot sa fac nimic decat sa astept maine voi pleca in Romania si poate o sa ma duc acolo la spitat si nu stiu nu am fost niciodata nu stiu cum e acolo, si ai drepate medici nu stau pe net doar ca am zis ca nu strica nimic daca intreb pe TPU dar na daca tot am gresit imi asum greseala si sper ca acum ti-am raspuns clar la intrebarile care te fustrau atat de mult. Dar degeaba nu vad cum ai putea sa ma ajuti ‘tu’ fiinduti atat de greu sa intelegi unele chesti dar de un lucru sunt sigura tu nu ai ce cauta sa raspunzi oamenilor in situatia mea pentru ca oare tu crezi ca tu ajuti oameni dar nu este asa tu ingreunezi situatia de pe umeri lor, tu nu ma cunosti sub nicio forma eu nu sunt genul de fata sa ma cert sa jignesc pe cineva incer sa evit intodeauna certurile si sa stau in banca mea nu am avut nicio data o cearta in realitate sau pe net exceptand asta dar cine stie poate o sa am mai multe certuri in Romania dar sper sa nu « dar pot sa iti scriu in engleza daca stii engleza » la intrebarea asta nici nu are rost sa iti raspund.

| relian a răspuns (pentru Iamlolanoah720):

Eu zic sa stai linistita cu RO,acolo aia habar nu au pe ce planeta stau laughing deci parerea mea este sa eviti RO cit de mult poti,mai degraba astepti sa vina aia din vacanta,cand aud chestii de genul asta,toti is plecati in vacanta laughing mi se par chestii ciudate rau,adica gata tot personalul medical a luat pauza,oamenii trebuie sa nu mai pateasca nimic,altfel e de rau sau cum?
Ce tara e aia,tara nimanui,adica pleaca toti in vacanta,ce timpenie,dar in sf cum zici tu.
Daca nu este de la alergie ce spui,ca iti curge nasu si ochii,te maninca interior,exterior,nu stiu daca a mai patit careva pe aici sa iti poata spune ceva.
Eu nici nu am auzit de asa ceva pana acum.Ce stiu,de iti curge nasu sa zic fara motiv,adica nu alergie nu temperatura,nu raceala,dar totusi curge intruna si este asa ca si apa,ar putea sa fie de la cap,dar chestiile astea se intampla rar.
Stii creierul nu sta pe os pe cutia craniana,intre os si creier se afla un lichid,asta daca stii sau ai auzit,deci creierul sta intr-un fluid,lichid,ala mai ereu se reinoieste,dar sunt cazuri in care lichidul ala scapa si ajunge in sinusuri si de acolo curge pe nas.
Dar cum zic, se intampla destul de rar asa ceva.
Normal ca nu te pot ajuta, ce am intrebat a fost sa vad cand se intampla, ori perioade ceva, dar daca tu spui ca tot timpul, ma si mira cum de ai stat asa pana acum.
Spui ca de 2 ani aparu,deci vina este numa a ta ca nu ai mers dupa ce ai vazut ca dupa o luan de zile tot la fel ti se intampla.
La alergie la ochi de regula ai mincarime la colturile ochiului,iar daca iei o pilula de antihistamina ceva mai puternica imediat te si linisteste.

De la alergie la fel iti curge nasu,te maninca ochi,nasu chestii de genul asta.
Dar alergia nu poate persista asa intruna,ma refer daca e la ochi,nas,ceva declanseaza acea alergie, un agent extern.
Deci eu nu-s frustrat, nici nu am spus ca minti, ce am spus "ne lesi " a fost ca nu credc a \toti medicii dintr-un oras sau dintr-o tara pleca in vacanta in acelasi timp, asa ceva nu exista, nu exista nicaeri asa ceva.Deci chestia asta no cred indiferent cine ar spuneo.Da ar putea sa nu fie la o clinica,spital ceva medic spewcialist,dar ma duc la alt spital,intr-un oras nu e doara un sinfgur spital, ori daca este ma duc in alt oras, din cate stiu Franta are un sistem de asta medical moca, gratuit, deci nu ar fi problema.

Nu am spus ca minti ca iti curge nasu, ori ai mincarimi.Deci nu ma cerati cu nimeni, sau sa te jignesc.Arata unde am jignit,cu ce te-am jignit,ori ce mai zici tu,sa zic ca minti.
Chestia cu plecatu a tot personalul in vacanta,da asta nu o cred,nici no voi crede vreodata,indiferent cine o zice.

Deci in RO nu stiu ce si cit o sa rezolvi,aia nu prea au experienta in chestii de genul asta,alergii sau chestii de astea mincarimi etc.Dar na macar incerci,asta daca nu te costa prea multi bani.

Eu nu am spus,gata te ajut,am incercat sa vad ce simptome ai,pentru ca si eu am avut alergie,stiu multi care au,ori au avut alergii,de aia am intrebat sa dai amanunte.
De ajutat oricum nu te ajuta nimeni pe aici,tot la medici o sa ajungi,asa decat sa te mai sperie careva pe aici,mai bine lipsa laughing

Eu nu ma prea pricep sa explic sau sa scriu, zici tu? O fi daca spui tu, eu cred ca descriu cit de cit mai bine o situatie, stiu sa dau detalii, dar cum zici, ori ce spun trebuie si ca persoana care citeste sa stie ce spun.

Imi este f greu sa inteleg unele chestii adica? Pai daca tu spui ca a inceput acum 2 ani ok? Asta e simplu, dar apoi tot tu continui si spui "acum sa agravat " deci sa agravat in ce sens? Eu pot sa inteleg acum 2 apareau mai rar, ori mai putin intense, iar acum ori tot timpul, ori mai cu intensitate aceste manifestari.

Dar tu trebuie sa spui ce era acum 2 ani si ce e mai grav acum? Mai grave ce? Ca durata sau ca intensitate, is 2 chestii diferiote, de aia am si zis acum 2 ani era tot timpul sau in perioade.

Deci tu trebuie sa spui aparu acum 2 ani, se manisfta nonstop, cu o anume intensiotate.Acum dupa 2 ani e si mai rau, adica te simti mai rau decat inainte, tot nonstop.

Asa era f clar, nu mai intrebam daca era inainte sporadic.Deci daca acu 2 ani aparu aceste simptome si tu ai stat tot asa,e bun mai stai ca stai bine.
Nu stiu cum naiba de puteti sta cu anii fara sa luatiu nici o masura.
Ce am citit depre chestia aia cu fluidul asta cefalorahidian sau cum ii mai zice,la fel,paciente erau tot femei,si alea al fel asa au stat mult timp, ani, asa stateau cu mucii in nas, le curgea ca la robinet si asa au stat, apoi cand sau saturat, ori sa agravat au mers la spital si doctorii au vazut unde este problema.

Sa iti curga mucii tot timpul 2 ani de zile,asta nu-i ceva normal,nici o luna nu-i normal,trebuie sa mergi la spitale.
In sf daca te duci pe undeva,zic ca idee, si aia nu descopera de la ce este, intrebai de chestia aasta cu fluidul asta ce am zis eu in care sta creierul, poti sa le spui, inytrebi, nu este posibiul sa fie de acolo? Iara doctorii daca is pompieri poate or sa se trezeasca laughing
Bafta oricum

| Wr3nch a răspuns:

Suna a alergie severa sau boala autoimuna. E de mers la spital si investigat.