| cristi085 a întrebat:

Bună, acum 2 zile am avut o extracție de măsea, iar acum a început să sângereze gingia de unde am extras măseaua, dentistul la care am fost nu lucra azi, și nici eu nu pot ajunge azi la dentis, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

In prima faza, pana ajungi la doctor, un tampon cu apa oxigenata, oprește sangerarea.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sângerarea apare în momentul în care nu ai respectat indicațiile medicului stomatolog!
Nu ai ținut pansamentul suficient timp, ai consumat cald, solid imediat.
Plus, că ai lovit locul respectiv cu mâncare dură.
Degeaba mergi la stomatolog. Gândește-te la ce ți-a zis medicul stomatolog și respectă!