| CristiMoldo123456 a întrebat:

Am o problema cu maseaua, dentistul care imi lucra la masea a plecat in strainatate de ceva vreme si nu a terminat de facut maseaua, ultima data mi-a astupat canalele nervilor, cu niste pini de plastic. Acum am o carie gigantica! La ce riscuri ma expun lasand maseaua netratata? Si credeti ca probabil o sa ma primeasca alt dentis sa imi termine maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca-i indicat sa mergi de urgenta la alt dentist sa-ti repare maseaua. Ce faci daca medicul tau nu se mai intoarce?

| PeFuga a răspuns:

Ai sa pierzi dintele daca nu finalizezi tratamentul de canal, sau daca il finalizezi si nu pui plomba deasupra. Mergi la acel cabinet si fa-ti programare la alt medic, sau mergi la alt cabinet, desi nu e tocmai ok aceasta ultima solutie...

| Ana9999 a răspuns:

Poti sa risti inclusiv sa iti pierzi maseaua, depinde acum si in ce stare e, eu nu voi lucra ca dentist ca sa pot da atat de multe detalii aici, insa cu fiecare zi care trece, maseaua ta e din ce in ce mai distrusa.
In mod clar te va primi oricare alt dentist, este o problema urgenta si este dreptul tau ca pacient sa iti rezolvi aceasta problema, indiferent ca o faci la medicul tau sau la altul. E dreptul tau sa renunti chiar si daca medicul tau e in tara daca nu esti multumit de ce face si poti oricand sa-i ceri oricarui alt medic parerea in cazul in care simti ca medicul tau nu te-a convins suficient.