| muffinpuffin23 a întrebat:

Buna! Acum 3 sapt mi-am făcut Helix în ambele urechi. Urechea dreapta s-a umflat dar a fost nevoie sa scot cercelul o vreme pentru a se vindeca. Acum mi-e frica ca mi se va astupa gaura. Cercelul întra doar parțial si la un moment dat se infunda, probabil din cauza unei cojite. Ce ar trebui sa fac? Ar trebui sa forțez puțin pentru a intra de tot sau ar trebui sa aștept pur și simplu -curățând locul, dând cu crema etc - ca pana acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Te vei surprinde sa stii ca se poate intampla de multe ori ca o ureche sa accepte un anumit cercercel, iar cealalta nu laughing Stiu, nu suna prea logic, dar corpul uman este ciudatel uneori.
Dar daca spui ca te-ai lovit, se explica de ce s-a umflat. Daca asta a fost singurul motiv, poate ar fi fost bine sa nu il scoti din moment ce nu exista o infectie, ci doar o reactie inflamatorie mecanica.Sau macar sa fi pus altceva in loc daca cercelul respectiv te jena in acel moment.
Poti incerca sa fortezi, insa daca o vei face si vei reusi ca cercelul sa patrunda din nou, atunci trebuie sa stii ca datorita traumei e posibil sa se umfle din nou.Incearca doar sa speli bine zona si dai cu alcool sanitar acolo pana se va vindeca din nou.
Daca vezi ca nu reusesti, nu insista prea mult. Daca a trecut suficient timp, e posibil ca deja sa se fi astupat in mare parte si singura solutie ar fi sa iti dai gaura din nou...

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai scos cercelul, atunci tesutul tinde sa se cicatrizeze si sa capete forma initiala, deci cel mai probabil, gaura se va astupa.
De fortat, nu stiu daca este o idee buna, deoarece daca s-a infectat, a existat un motiv (ingrijire necorespunzatoare, dormit pe urechea respectiva facilitand acumularea de bacterii, material respins de corp, gaura facuta intr-un punct gresit etc.), iar daca motivul a fost respingerea corpului strain de catre organism, vei avea aceeasi problema.La fel si daca gaura este intr-un punct sensibil al urechii, nepotrivit pentru astfel de leziuni.
Daca fortezi un pic acum, ai sanse ca tesutul cicatricial format sa fie inca subtire si sa poti patrunde cu cercelul prin el.Dar asigura-te ca este un cercel dintr-un material pe care corpul sa nu il respinga, iar ingrijirea fa-o in continuare, chiar daca ai cercelul acolo.
Daca lasi asa, la un moment dat, gaura se va astupa si va trebui sa iti faci alta.
Problema este daca gaura a fost facuta gresit din start.In acest caz, fortarea si insistarea purtarii cercelului ar putea duce la infectii recurente din ce in ce mai greu de tratat...

| muffinpuffin23 explică (pentru Floridori):

Motivul pentru care s-a umflat a fost ca m-am lovit de perete din greșeală, asta e singurul lucru care mi trece prin cap. Pt ca la urechea stanga nu m-am lovit și nu am avut nici o complicație pana acum. Dacă ar fi fost sa nu accepte organismul as fi avut și la cealaltă o problema (asa consider eu).

| muffinpuffin23 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru ajutor ????

| Floridori a răspuns (pentru muffinpuffin23):

Cu mare drag happy
Sper sa rezolvi fara prea mult chin cu inflamatia si disconfortul.

| Floridori a răspuns (pentru muffinpuffin23):

Te vei surprinde sa stii ca se poate intampla de multe ori ca o ureche sa accepte un anumit cercercel, iar cealalta nu laughing Stiu, nu suna prea logic, dar corpul uman este ciudatel uneori.
Dar daca spui ca te-ai lovit, se explica de ce s-a umflat. Daca asta a fost singurul motiv, poate ar fi fost bine sa nu il scoti din moment ce nu exista o infectie, ci doar o reactie inflamatorie mecanica.Sau macar sa fi pus altceva in loc daca cercelul respectiv te jena in acel moment.
Poti incerca sa fortezi, insa daca o vei face si vei reusi ca cercelul sa patrunda din nou, atunci trebuie sa stii ca datorita traumei e posibil sa se umfle din nou.Incearca doar sa speli bine zona si dai cu alcool sanitar acolo pana se va vindeca din nou.
Daca vezi ca nu reusesti, nu insista prea mult. Daca a trecut suficient timp, e posibil ca deja sa se fi astupat in mare parte si singura solutie ar fi sa iti dai gaura din nou...