| plants876 a întrebat:

Buna!
Acum 3 saptamani, am facut vaccinul anti HPV. Nu am avut reacții adverse, decat durere locală, apoi a trecut.

Însă, de vreo 1 saptamana, a reînceput sa ma doara si locul unde a fost facut vaccinul s-a întărit, s-a format ca un fel de gâlmă.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Este de îngrijorat? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca tu crezi ca e o problema, mergi la medic.

| blackann a răspuns:

Eu nu cred ca e grav, dar daca e la fel in 2-3 zile mai bine mergi la doctor.

| haileewatson a răspuns:

Https://www.ema.europa.eu/......ion_ro.pdf

"Efecte adverse frecvente si foarte frecvente: La nivelul locului de injectare: durere, edem, eritem. La nivelul locului de injectare: prurit, echimoze."

| DarMikiM a răspuns:

Întăritura este normală, dar durerea nu prea du-te la medic.