| anonim_4396 a întrebat:

O persoana apropiata mie a făcut vaccinul covid19. Reacții adverse: durere de cap, amețeli și stări de leșin. O sa moara? sad
Recent a murit un om în vârstă de 47 de ani de la vaccinul covid19...

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt reactii adeverse, doar reactii normale, dupa ce se inoculeaza in corp un vaccin, sistemul imunitar raspudne...
Nu se moare de la un vaccin!
Acela de a murit, cu siguranta avea multe alte complicatii si probabil nu avea voie sa faca vaccinul, fiind cu un sistem imunitar deficitar, care nu a mai putut lupta cu fragmentul infim de virus, care i-a fost inoculat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a murit de la vaccin?
Stii tu ca vaccinul a provocat decesul?

| NotNamed a răspuns (pentru suntserios):

N.ai ce sa le faci, asa e lumea in ziua de azi. Vor sa nu depinda de nimeni, vor sa fie ei liderii autostiutorii ai pamantului. Sa nu cumva sa.si puna mintea la contributie sa faca research pe cat mai multe surse. Se vede ca suntem o tara pe primul loc la religie in Europa. Fug românii de gandire ca dracul de tamaie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu nu fi las si cauta pe net inseamna ca nu ai ce sa imi spui.

Nu fi bleg, daca nu intelegi cum covidul e cauza de deces nu mai comenta.

Nu fi idiot și încerca sa spui ca in Israel creste nr de infectari cand in realitate e in scădere su cand ei deja au facut studii care arata ca nr de imbolnaviri printre cei vaccinati e infim.

Nu fi idiot si nu afirma ca au murit oameni din cauza vaccinului sau din cauza de covid dupa vaccin fara sa ai dovezi si argumente.

Si in ultimul rand nu fi um imbecil care lanseaza fake news.

Franta are rata mai mare de vaccinare decat Romania, Olanda e la acelasi nivel cu noi, si Belgia doar usor in spate.

E un foarte mare rahat scris de tine cu faptul ca Belgia a vaccinat doar 700 oameni cand ei au deja peste 600.000 vaccinati cu prima doza si peste 300.000 cu a doua deja. Dece mananci rahatul asta? La ce iti foloseste?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu o sa moara. Dar altfel spus... aste absolut imposibil sa stim noi sau oricine altcineva ce o sa se intample cu persoana respectiva in viitorul apropiat. Dar de la acest vaccin, nu o sa moara.

| CodrutElian1990 a răspuns:

E ca si cu femeia care a murit de covid19, dar s-a dovedit ca n-a avut covid19, dar stirea falsa a fost lansata. Toti incultii sunt in prezent doctori.

| NotNamed a răspuns:

Nu se moare de la vaccin. Ala a murit de la alte complicatii. Vaccinul i.a fost administrat prea tarziu. Mai terminati cu prostiile astea ca m.ati disperat. Vreti sa castigati un premiul al prostiei? Ati vazut ca e Romania pe #1 la analfabetism in Europa si v.ati propus sa o mentineti acolo sus?
Este un vaccin proaspat, conține o altfel de structura, daca nu ma insel, bazat pe ARN mesager, e normal ca corpul sa reacționeze intr.un fel cand primeste substanțe noi si multe dintr.o data. Peste tot aud ca se moare de la vaccin si unul n.a fost in stare sa de.a un exemplu sau macar s-a spuna sursa de unde a preluat aceasta prostie totala. "Stiu eu ca se moare pentru ca un vaccin se face in 10 ani". Da frate, peste 100 de ani cand va aparea o boala si se va dezvolta vaccinul intr-o saptamana la fel veti spune. Creierul evoluează dar numai in biologie-chimie nu, dupa mintea voastra stupida.

| sweetys a răspuns:

Nu se moare de la vaccin. Sunt reacțiile alergice specifice, la fel cum sunt și pentru celelalte vaccinuri pe care le faci în copilarie (majoritatea). Se manifesta diferit de la persoana la persoana. Dar dacă nu se simte bine sa cheme o ambulanta sa îl vadă un medic.

| Mopmop a răspuns:

Categoric nu!

| nukeyly a răspuns:

Nu conteaza, desi dracul e in detalii
Era o vorba, operatia a reusit dar pacientul a decedat.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu o sa moara, 99, 99% sigur. In rest... medicii si timpul o sa dea raspunsul corect.

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Sunt stări normale, ii vor trece după o zi-doua.
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru liliana77any):

Sa speram. Voi vorbi astăzi cu ea.

| Katsune a răspuns:

Bună! Nu, nu va muri, în niciun caz. Asa a patit si o colega de-a mea. A tinut-o asa in jur de o zi. Cam aceleasi simptome pe care le-ai descris si tu. O zi frumoasa! happy

| costicj a răspuns:

Sunt stări normale doar în cazul în care imunitatea lui/ei are un nivel destul de ridicat. Dacă știi că nu e genul care să răcească, sau că răceala trece ca prin glumă la el/ea (1-2 zile cu efecte minore), nu are de ce să-și facă griji, sunt doar anticorpi care încearcă să "cadă la pace".