| cosmin001 a întrebat:

Acum cateva luni bune mi s-a spart o plomba la masea si in interior avea o carie.Nu m-am dus la dentisc pentru ca-mi era frica.Dar de vreo 2 zile a inceput sa ma doara maseaua la atingere si a facut un fel de abces sau infectie ca ma doare si partea stanga la gat cand inghit. vreau sa va spun ca aproximativ jumatatedin masea e distrusa...adica am parti unde e sub sub gingie. Daca o sa ma duc la dentist ...ca in sfarsit mi-am facut curaj mai pot salva maseaua sau o scoate? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Maseaua de minte iasa ultima si se cariaza repede, cel mai bine e sa ti-o scoata

| cosmin001 explică (pentru mona):

Nu este maseaua de minte, e pen-ultima masea.

| mona a răspuns (pentru cosmin001):

Daca mergi la dentist ti-o poate salva

| cosmin001 explică (pentru mona):

O sa ma duc luni dupa ce-mi trece abccesul de tot
si dupa asta o sa am mai mare grija de dintilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ti-o scoate

| Generalul a răspuns:

Am avut ceva similar. Cel mai simplu si cel mai ieftin e sa ti-o scoata, dar eu am preferat sa imi salveze maseaua. Pentru asta a fost nevoie de mai multe sedinte, de tratament la radacina iar apoi coroana. Nu doare, doar ca m-a costat vreo 7-8 mil in total si a tot trebuit sa fac drumuri...

| cosmin001 explică:

O sa ma duc undeva pe luni sa ma consulte un stomatolog...dar sper doar sa imi scoata nervul