| IoNuTzZz1997 a întrebat:

am o mare problema. Acum 6-7 luni mia picat plomba de la o masea si acum am "o gaura mare" in masea. Pana acum nu am avut nici o problema. adica sa am dureri. Dar de 2-3 zile ma doare groaznic de tare si nu stiu ce sa mai fac. sunt sarbatorile acum si nu e deschis la dentist. Cand mia plombato, doctorul mi-a spus ca imi scoate si nervul si nu o sa ma mai doara niciodata maseaua. Din ce am citit pe google s-ar putea sa am o infectie. asa ca m-am gandit sa iau antibiotice.

Voi ce spuneti, poate fi ceva grav? pentru ca am citit tot pe google ca s-ar putea ca maseaua sa nu mai aiba nici o sansa si sa mi-a scoata afara. Plomba o am de 2 ani. si nu inteleg cu mia picat asa repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu ştiu de unde esti, dar trebuie să fie o stomatologie care face urgenţele. Dacă ai abces(dacă e umflat), ia antibiotice.pentru dureri poţi să iei analgezice, multă sănătate!

| IoNuTzZz1997 explică (pentru onasis1961):

Nuu e umflat, dar ma doare si nu pot sa mananc. gingia imi este putin umflata.

| mona a răspuns:

Daca te doare inseamna ca nu ti-a scos nici un nerv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ketonal si spalate pe dinti din jumate in jumate de ora si iti va fi bine

| Zatharra a răspuns:

Ar trebui să merg cât mai repede la dentist(când se vor deschide cabinetele). Dacă ai dureri chiar mari ai putea lua un antibiotic însă nimic altceva nerecomandat de dentist.Peace!

Răspuns utilizator avertizat
| NoOne18 a răspuns:

Pai ar trebui sa te duci la un dentist sa-ti faca alta plomba deoarece plombele nu tin mai mult de 2-3 ani.Si nu mai lua antibiotice fara recomandarea medicului sau al farmacistului.

| VIP3r a răspuns:

Pentru dureri de dinti eu am luat Ketorol, parca asa se chema, e un calmant foarte bun, consulta un medic inainte sa iei antibiotice, asa e cel mai bine, nu te apuca sa iei de capul tau.

| iubareatza30 a răspuns:

Fa rost de numarul de telefon al dentistului si suna-l, acesta iti va spune ce sa faci pana se vor deschide cabinetele. sau poti lua oxacilina, eu asa am facuthappy Funda?