| BrunetteDiana a întrebat:

Bună, sunt f panicata, cred ca din greșeală acum câteva zile am rupt un anginom. A sângerat dar nu mult, a doua zi acesta a prins ca o crusta neagra ca și o coaja, ideea e ca de o săptămână și ceva acea crusta s-a cam subțiat și împrejurul ei a apărut o mica roșcată, e posibil sa fac cancer? Simt ca mor de frica pana ajung la dermatologie, ați pățit asa? Va rog sa ma ajutați cu raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Calmeaza-te, nu faci cancer in cateva zile.La dermatologie iti va spune sa te feresti de soare, sa monitorizezi rana, sa vezi daca isi modifica dimensiunea, culoarea, forma etc si iti va da o crema sau ceva de aplicat. Asta e valabil si pentru alunite.Stiu ca pe google scrie de cancer, insa realitatea nu e chiar asa de tragica.

Am rupt si eu o alunita in trecut, am fost la medic, mi-a zis sa urmaresc evolutia, daca se reface ca inainte, daca nu, sa revin.Nu s-a mai intamplat nimic de atunci. Daca te stresezi inutil chiar ajungi sa te imbolnavesti pe termen lung.