| anonim_4396 a întrebat:

acum câteva zile m-am tăiat la picior, taietura fiind adanca putin. Pana acum nu mi s-a regenerat si s-a inegrit putin, este grav? Precizez ca e taietura pana in carne, dar nu foarte adanca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu e bine dacă rana și-a schimbat culoarea. Poate s-a infectat, depinde în ce te-ai tăiat! Tu aveai nevoie de un vaccin antitetanos. Du-te la medic de urgență.
Până atunci, spală-ți rana cu apă și săpun, clătește bine locul, apoi pune o compresă cu apă oxigenată. Poți pune și betadină (ar fi excelent dacă ai avea în casă!). Învelește rana cu un bandaj curat, pentru a proteja zona afectată.