| anonim_4396 a întrebat:

Am fost racita in decembrie, in vacanta cam 4-5 zile. Apoi in ianuarie. Am stat din nou la pat, dar doar 3 zile. Am racit apoi in februarie si am lipsit o saptamana de la scoala. Atunci a fost cel mai rau, pentru ca ma inecam de la tuse si nu puteam dormi noaptea. Acum e martie si simt ca cineva isi bate joc de mine! laughing Aseara ma durea in gat si in dimineata m-am simtit cam nasol. Ma durea corpul si aveam nasul infundat. Am luat si o gramada de medicamente : zinat de 250, apoi de 500, nurofen, vitamina c, o gramada de pastile de gat, paracetamol, pastile de tuse, am facut si vaccin, dar imediat ma prinde raceala desi cred ca imi trebuie ceva de intarirea sistemului imunitar. Voi ce credeti? Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JellyMania a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator, asa ca fructele si legumele in portii cat mai mari sunt extrem de bune(pe langa alimentatia normala, ca doar nu te pun la regimlaughing) pentru a-ti intarii sistemul imunitar+o alimentatie cat mai sanatoasa.Respecta mesele zilei si incearca sa te feresti de aglomeratii,curent, frig, etc. Daca situatia devine din ce in ce mai grava(desi nu cred)ar fi indicat sa apelezi la un medic specialisthappy.
PS:Si.scapa de prostiile cu E`uri.big grin
Ceau!happyInsanatosire grabnica.

5 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

Nu trebuia sa iei asa multe pastile, trebuie sa lasi corpul sa se vindece singur astfel, iti maresti imunitatea, poti insa sa previi raceala prin alimentatie, usturoi, margarina omega3 cu branza, lactate, muraturi, acrituri, supe, ciorbe, fructe (portocale, mandarine, mere.) cu timpul nu o sa mai fi asa predispusa la raceli!

| UNfriendLY a răspuns:

Esti defecta

| LittleZu a răspuns:

Ceva de genul mi se intampla si mie. Am fost racita o saptamana in decembrie am lipsit o saptamana de la scoala, am avut branula prin care mi se injecta un ser, nu mai stiu cum se numea si pe langa asta luam zinnat dar de 250, si luam 2 pastile o data la 8 ore sau 12, nu mai tin minte. Apoi am mai fost asa putin racita, dar luam un modafen si trecea.Acum sunt racita de o saptamana, nu am fost decat luni la scoala, si am luat modafen si Echinaceea sau ceva de genul, care e pentru sistemul imunitar.Cu toate ca le iau de 3 ori pe zi plus pastile pentru tuse, tusesc intr-o fericire, nu stiu ce sa mai faclaughing Nu stiu nici ce sa mai iau ca sa nu mai racesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda laughing si eu la fel...si eu am luat Modafen si Coldrex si degeaba laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai laughing singura problema e ca mananc o gramada de lucruri din ce ai zis ...mai ales fructe laughing