| deliiia1234 a întrebat:

Acum o luna am avut o operatie de extragere a tijei din femur, tija Gamma. Doctorul a zis ca o luna trebuie sa folosesc carjele. Problema e ca am o frica sa renunt la ele, nu vreau sa se intample ceva si sa o iau de la capat cu toata experienta. A avut cineva o operatie asemanatoare? Poate stie mai bine si ma sfatuieste. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Utilizarea cârjelor este necesară atât timp cât este recomandată de medic. Dar utilizarea lor fără a fi nevoie duce treptat la o stare de handicapat dependent de ele și cu un mers alterat legat de folosirea lor. Astfel, după ce a trecut o lună, poți face exerciții de mers prin locuință fără ele, cu perioade cât mai lungi de timp, apoi în jurul lociunței la fel, până la renunțarea treptata la ele.