| Stefaniaaa777 a întrebat:

Bună! Acum o lună am fost la dermato și mi s-a spus ca am ciuperca pitiriazis. Mi-a dat tratament, în 2 săptămâni mi-a trecut. După o lună mi-a reapărut iar. Vreau să știu dacă o să mai disparată sau o să mă confrunt cu ea pe tot parcursul vieții. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru asa ceva, trebuie sa intrebi medicul.

| gabicoo a răspuns:

Recidivează periodic. Tratamentul ține sub control boala - nu o tratează. Ce medicamente ai luat?

| nukeyly a răspuns:

Cauza bolii e necunoscuta dar cu origine infectioasa deci ceva virus, nu se stie daca e contagioasa.
In 67% din cazuri pitiriazisul apare dupa o infectie a tractului respirator superior.

Din pacate nu exista tratament antiviral pentru pitiriazis
atata timp cat nu cunostem virusul vinovat de aparitia acestei
boli medicatia anti alergica doar usureaza mancarimea
iar tratamentele imunosupresoare ne-am putea astapta sa agraveze evolutia bolii, singurele medicamente care reduc intensitatea leziunilor sunt antiinflamatoarele steroidiene care in schimb intarzie pigmentarea leziunilor.

Deci cu cat te dai mai mult cu antiinflamatoare steroidiene
cu atat intarzii mai mult revenirea la culoarea pielii.

Pitiriazisul este o boala auto limitata ce trece de la sine
in max 6 luni de la aparitia si care in doar 2 cazuri din 100
poate revenii, de aceia se banuieste ca dezvoltam imunitate la pitiriazis
[corpul uman o masina inca inca neinteleasa],
deci mitul ca pitiriazis nu are tratament este adevarat.
Partea buna e ca daca stai la soare trece de la sine.

Răspuns utilizator avertizat