| OrangeWind a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog cu ceva.Nu mai suport.Inebunesc.De la un timp mi se intampla foarte des sa ma trezesc cu gatul intepenit ori in partea dreapta ori in partea stanga.Nu pot nici sa merg sau sa-mi misc mainile ca ma doare de ma sufoc. Ultima data mi s-a intamplat acum o luna iar azi mi s-a intamplat iar.Ma doare de ma tavalesc pe jos.Stiti cumva de ce mi se intampla asta si ce as putea face sa nu ma mai doara? Precizez ca pot sa-mi tin gatul drept dar daca il misc spre partea intepenita ma doare foarte tare si la fel si daca ridic mana si daca merg.nu pto sa ma uit in sus sau in jos. e groaznic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Nu-mi dau seama daca este vorba despre torticolis, dar e foarte probabil sa fie dupa cum descrii durerea.Este vorba de o contractura a muschilor gatului, destul de dureroasa in momentul in care incerci sa intorci capul. Daca nu ai probleme cu stomacul e bine sa iei un miorelaxant numit Clorzoxazona(ai mare grija insa la stomac) si un antiinflamator gen diclofenac sau nurofen.De asemenea un unguent cu fenilbutazona ajuta mult.
Poti incerca si cu sare incalzita in prealabil pusa intr-un ciorap gros(grija sa nu fie prea fierbinte sa nu iti produca arsuri) pe care sa o pui la locul dureros.
Incearca sa eviti curentul! Multa sanatate.

1 răspuns:
| swet girl 22 a răspuns:

M bine mergi l doctor ca nu cred ca te poate ajuta cineva de p TPU