| anonimk09 a întrebat:

ajutati-ma si pe mine va rog...imi curge si mie o substanta alb-galbuie si foarte urat mirositoare..nu stiu ce se intampla cu mn..cn ma poate auta cu niste sfaturi?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Secreţia/scurgerea respectivă indică o INFECŢIE ( candidoză, tricomoniază sau vaginoză ) - Rezultate anormale ale scurgerii vaginale :
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Această infecţie TREBUIE neapărat TRATATĂ – altfel, poate duce la rană pe colul uterin ( sau pe peretele vaginal ), iar în timp, chiar la cancer!

Pentru asta TREBUIE să mergi la un control ginecologic - o să-ţi ia pe o lamelă o "cultură" din secreţia vaginală, o va analiza şi o să vadă ce microb a generat infecţia, precum şi ce tratament se impune a fi prescris!

NU ai voie să te speli "jos" ( nici duş, nici baie, nici spălături vaginale ) cu o zi înainte de controlul ginecologic ( să NU fi la "ciclu" şi să nu foloseşti tampoane intime sau ob-uri în acea zi ), să nu foloseşti nici soluţii pentru igiena intimă!

La ginecolog POȚI să mergi și SINGURĂ, chiar dacă ești minoră - DOAR să ai la tine actul de identitate + Trimitere de la medicul de familie sau de la Cabinetul școlar + Programare ( telefonic sau personal, la ghișeul de informații )!

Pentru alte detalii VEZI linkul : http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

| anonimk09 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult bursuc:***meriti funda:*:*asa am sa fac

| anonimk09 explică (pentru bursuc001):

Bursuc..mai am o intrebare...mi s-a terminat scurgere, asta inseamna k nu mai etse vorba despre o infectie sau? te rog ajuta`ma

| bursuc001 a răspuns (pentru anonimk09):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru "fundiţă"!

Chiar dacă scurgerea s-a oprit pentru moment, NU înseamnă că "ai scăpat" de acea infecţie - infecţia NU trece de la sine, FĂRĂ tratament!

TREBUIE să mergi la GINECOLOG să-ţi facă testul secreţiei vaginale şi să-ţi prescrie tratament!

Cu cât mergi mai REPEDE, cu atât se va trata mai UŞOR - dacă tot amâni, infecţia se va AGRAVA şi se va vindeca mai greu ( sau va reapărea, dacă nu e tratată corect )!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

De unde iti curge?

din nas, din urechi, din ochi?

| mona a răspuns:

Pot sa-ti spun ca e vorba de o infectie 100%