| Anonim2htqbf a întrebat:

Alaltaieri m-a durut in partea dreapta ( probabil rinichiul), ieri m-a durut in partea stanga( cred ca tot rinichiul) si burta, am luat o aspirina si in 10 minute nu am mai simtit nimic. Astazi de pe la ora 14:00 m-a luat durerea de spate in zona lombara( nu tare, e suportabil si doar in anumite pozitii). Ce poate fi?
Mentionez ca nu ma ustura la urinare, nu e nici o schimbare a urinei.
PS : trebuie sa imi vina menstruatia peste fix o saptamana, o fi asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aspirina, chiar si efervescenta nu isi face efectul in mai putin de 20 de minute.
Daca ai cea mai mica suspiciune ca durerea este renala, ar trebui sa eviti aspirina, care este toxica pentru rinichi.
Din ce descrii, sunt niste dureri legate de pozitie, poate nu faci destula miscare. Durerea de rinichi sau genitala nu este legata de pozitie (sau e foarte foarte putin influentata de aceasta). Durerile musculare sunt influentate de pozitie.
Fa cat mai multa miscare, s-ar putea sa te ajute.
Si nu mai lua medicamente atata timp cat durerea e suportabila, le iei de-abia cand durerea este foarte mare si nu iti permite, cu nici un chip, sa iti continui activitatile.

| Anonim2htqbf explică (pentru Brigaela):

Ar putea fi doar ceva de la muschi?
Daca sunt rinichii ar trebui sa se vada ceva schimbari la urinat( culoare, durere, intepaturi)?

| Brigaela a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

Cel mai probabil este ceva muscular.
Probabil daca era ceva renal aveai ceva modificari ale mictiunii, dar nu obligatoriu. Si probabil daca era ceva renal s-ar fi agravat semnificativ la administrarea de aspirina.