| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună! Alaltăieri răcisem (cel mai probabil fiindcă am adormit cu geamul deschis care este fix la capul meu), iar acum sunt, într-adevăr, mai ok; Dar tot tușesc. Am încercat să beau ceai cu miere, voi mânca și niște supă. Între timp, îmi puteți da sfaturi? Deoarece mă doare și sub plămâni, fiindcă tușesc tare. (fără pastile)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Continuă să bei ceai cu miere, supă fierbinte, poate ar trebui să iei și niște sirop pentru tuse, ține pe gât și la gură eșarfe calde. Totuși, mai bine faci și o vizită la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

De la geam deschis nu raceste nimeni, fiind foarte nromal sa dormi in aer proaspat.
Faptul ca tusesti poate fii de la o posibila gripa produsa de un virus sau de la covid.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mers la medic, ascultat la plamani, facut test covid.

| Digikey a răspuns:

Nu te ia tusea daca ai dormit cu geamul deschis.
Du-te si fa-ti un test Covid.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Digikey):

Eu am pățit de mai multe ori chestia asta. Mai adormisem si fără pătură, în tricou și pantaloni scurți. Covid nu prea am de unde să am că nu ies din casă, iar nimeni n-are de unde să ia Covid că nici ei nu prea ies. Doar părinții care muncesc și sunt vaccinați.

| Digikey a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Vaccinatii pot transmite virusul si se pot infecta.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Digikey):

Respectă regulile. Sunt conștienți că se poate întâmpla una ca asta. Știu că este posibil dar nu am simptome de covid, doar răceală. Nu mă doare nimic, n-am probleme. Doar îmi curge nasul și tușesc.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu racesti de la un geam deschis la cap, eu de 2 ani dorm cu geamul deschis la cap ( si dupa ce fac baie) si nu am patit niciodata nimic... Poti sa bei cata supa si ceai vrei, du-te la medicul de familie si vezi ce ai la plamani, probabil cu niste antibiotice te vei vindeca in 5-6 zile

| JustDeedee a răspuns (pentru Mirel4412):

Înseamnă că ai un metabolism bun.batting eyelashes

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Mirel4412):

Ei bine, eu am pățit de multe ori, suntem făcuți diferit.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru JustDeedee):

Mulțumesc pentru răspuns