| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună! Am răcit iar mă mănâncă tare rău in gat. Am momente in care mi se face greață si tot tusesc de la aceasta senzatie. Am incercat sa beau ceai cu miere, dar acea senzație nu mi-a trecut. Știe cineva cum sa scap de mancarime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceai cu miere si cu multa-multa zeama de lamie, ca sa iti treaca gatul si te scapa si de mancarimea din gat.
Ori gargara cu apa calduta, in care ai dizolvat 1 lingura cu sare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu medicamente prescrise de medic.

| sparklingqueen a răspuns:

Cel mai normal lucru cand ai simptome de raceala anormale este sa te duci la doctor.Noi astia de pe TPU nu avem de unde sa stim ce ai, poti sa ai si alte boli si noi sa nu stim, si tine in minte ca aproape toata lumea de pe TPU nu a dat la facultatea de medicina, dar ai putea sa mananci ceva iute ca poate ti se amelioreaza.Multa sanatate.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru sparklingqueen):

Nu puteam sa ma duc la niciun doctor deoarece era 4 dimineata. Iar eu doar voiam sa vad daca stie cineva cum sa ameliorez mancarimea. Si nu este un simptom anormal, mi s-a mai întâmplat, nu doar mie dar si altora. Dar mulțumesc oricum.

| Bronson1 a răspuns:

Ia niste ardei iute fulgi (dar sa fie iute bine). Iti faci un ceai de ardei iute, adica intr-un pahar cu apa fierbinte adaugi o lingura cu varf de ardei fulgi si putina sare, dupa gust. Chestia asta te arde bine in gat si curata tot. Ajuta sa-ti si treaca raceala in 2-3 zile in loc de o saptamana, daca bei 2-3 pahare zilnic. Acum depinde de tine daca rezisti la ardei iuti.

Daca te deranjeaza tipul ala de iute, poti incerca un Wasabi (hrean japonez) care e un alt tip de iuteala, pe sinusuri.

De asemenea, painea prajita cu mult usturoi ti-ar face bine la gat, dar si la raceala.