| anonim_4396 a întrebat:

am 11 ani. de cateva zile am observat pe chiloti niste pete albe si ma si ustura stiti voi ce...nu i-am spus mamei despre asta.sunt mai rusinoasa(de fapt putin mai mult)si nu prea vorbesc despre chestii din astea nici macar cu ea.mai intai ce inseamna acele pete? mi se va intampla ceva? vreau intai raspunsuri de la straini apoi ii spun mamei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia poate fi anutata cu cateva luni inainte de aparitia unei secretii incolore, fara miros si fara simptome. Dar tu zici ca te ustura, de aceea cred ca mai degraba e o infectie, probabil cu Candida. Nu cumva ai luat antibiotice in ultima vreme?
Va trebui sa vorbesti cu mama ta. Va trebui de asemenea sa mergeti impreuna la medic./ N-o sa-ti faca nimic de care sa-ti fie rusine, dar trebuie sa te tratezi daca e infectie, altfel se va agrava.

| Elena1234456 a răspuns:

Probabil ai contactat un virus.Mai bine vorbeste cu mama ta, ea ar trebui sa iti fie una dintre cele mai bune prietene.

| RappK a răspuns:

Defectx are dreptatebig grin

| dizzyizzy a răspuns:

Nu e neaparat sa iti vina menstruatia la 12-13 ani. poate sa-ti vina si mai devreme sau mai tarziu. Mi se pare o prostie sa vorbestii cu restul lumii si nu cu mama ta despre probleme tale thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt cea care a scris intrebarea.nu stiu, chiar poate sa imi vina menstruati cum a defectx? eu stiam ca menstrutia inseamna pete de sange si ca vine pe la 12, 13 ani.

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Acele pete albe de obicei anunta inceperea ciclului menstrualhee hee

| StanciuElenaAlina2000 a răspuns:

Buna!
si mie mi se intampla acelasi lucru, dar eu i-am spus mamei
poate trebuie sa imi vina ciclul nu stiu. mama mi-a spus ca trebuie sa vorbesc cu ea orice, deci am discutat despre asta si nici ea nu stie.
eu cunosc fete carora le-a venit de la 9 ani.