| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani [ in ianuarie fac 12 ], trec in clasa a6a. Problema mea este ca sunt f. slaba(28kg) si sunt scunda(1.43).
M-as duce la inot vara asta, ca tot e vremea frumoasa. Iar de mancat, imi puteti face un program cu alimente care ingrasa cel mai mult si un tabel cu ce pot manca dimienata, la pranz si seara pentru a ma ingrasa?
Vreau pana in septembrie sa am 35 de kg si sa nu mai fiu cea mai scunda din clasa! De mancat nu mananc cine stie ce, dar dulciuri bag la greu. De cand sunt mica ma prindeai numai cu ciocolata in gura.
Toti cand ma vad nici nu cred ca am 11 ani si ma deranjeaza foarte mult. Ce pot sa fac ca sa ma ingras si sa ma inalt in acelasi timp?
Dau FUNDA! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| viky98 a răspuns:

Pai ok stiu prin ce treci pentru ca si eu anul tecut(cand treseam pe a 6-a)eram foarte slaba(aveam doar cateva kg in plus fata de tine)si si acum sunt dar nu ai ce face.Mie cam toate rudele mi-a zis ca mananc chiar foarte bine dar cu toate astea nu ma ingras.Sa sti ca asa e organismul tau si nu prea ai ce face.Nu iti recomand sa mananci prajeli sau fastfood-uri crezand ca te ingrasa pentru ca iti faci mai rau. Daca zici ca nu mananci cine stie ce poti lua niste vitamine pentru pofta de mancarewinking.In rest sa ai un regim echilibrat.sa mananci cat mai multe fructe si legume(mai ales acum ca e sezonul)dar sa nu eviti nici painea, carnea(nu prajita in ulei), pastele.Si nu uita ca micul da jun e cea mai importanta masa a zilei deci sa nu sari peste.Iar pentru a te inalta fa un sport gen volei.Bafta!happy

3 răspunsuri:
| XXy a răspuns:

E clar din randurile pe care le'ai scris ca ai o problema hormonala, care nu se rezolva in spatele calculatorului, du'te vorbeste cu un endocrinolog.

| Keilly a răspuns:

Buna! si eu am 11 ani si implinesc 12 in august. si am si eu 1, 43 m. ciudat nu? am o fata in clasa care are mai putine kg decat tine si are 1, 40m dar ea mananca dar pur si simplu nu se pune pe ea. si eu sunt slaba. dar nu ma strofoc sa ma ingras. asta se va intampla cu timpul. dar nu trebuie sa mananci mult sa te fortezi. pentru ca eu nu cred ca tu nu mananci ca sa nu te ingrasi sau mananci f f putin.
asa ca vei creste cu timpul si te vei ingrasa dar daca vrei cu adevarat sa te ingrasi mananca mai mult...

| amipisu901_3683 a răspuns:

Daca vrei sa te inalti sisa si sa te si ingrasi bine.nu trebuie sa mananci dulciuri multe... trebuie sa mananci carne si sa dormi mult. si mai bine in loc sa te duci la inot eu iti recomand sa faci volei este mai bine.