| Valy4567 a întrebat:

Am 12 ani... aprox.32 kg, și 145 centimetri.Nu cred că este o înălțime normală. Știți niște exerciții sau „suplimente" care mă pot face mai înalt? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hassel a răspuns:

Înălţimea şi greutatea ta sunt normale. Când o să intri în pubertate o să creşti. Vezi, puseurile de creştere încep primăvara, deci s-ar putea să începi să te înalţi din primăvara asta. Ca exerciţii, fă un sport cu sărituri şi întinderi, voley sau baschet.

3 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Este o inaltime normala si daca nu esti multumit, stai linistit ca pana la 18 ani vei creste mereu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai inaltimea potrivita raportat la greutate.
Oricum vei creste in urmatorii ani.Fa sport, te ajuta din multe puncte de vedere.

| AlinIonut8 a răspuns:

Stai linistit pustiulica. Este complet normal la aceasta varsta. In scurt timp, daca nu chiar deja ai intrat in perioada pubertala care atrage dupa sine cresterea masei musculare, a inaltimii si mobilizarea tesutului adipos.Nu-ti face griji, totul e normal.