| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am 12 ani (implinesc 13 la sfârșitul lunii august) si as vrea sa ma epilez... dar nu stiu cum sa ii zic mamei (de preferat ar fi sa ii pot spune) cum as putea sa incep discutia cu ea? Am nevoie de raspunsuri urgent!
Vreau sa ma epilez pe picioare si la subrat. Mersii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 anisori esti mult prea mica pentru epilat!

Mai amana 2-3 ani, sa mai cresti si sa ajungi macar adolescenta si pana atunci creste si parul, ca acum este doar un pufulet nesemnificativ.

| Mosotti a răspuns:

Pai cum adica cum sa ii zici mamei? Ii zici clar ca vrei sa te epilezi, ca si ea a facut la fel la randul ei.
Ii zici clar "vreau sa ma epilez pentru ca ma deranjeaza parul ala", si gata, nu e problema, nu e ceva rau cu care sa nu fie de acord ea.

| Nirvanaaa a răspuns:

E ok de la vârsta ta, nu ai de ce sa te simți stresată sa vorbesti cu ea. Fa-ți curaj și spune-i ca ți-ai dori sa te epilezi. Ar trebui sa înțeleagă pentru ca e femeie și știe ce înseamnă.

| Ka0ru a răspuns:

Daca te apuci sa nu uiti sa folosesti spuma sau gel de ras pentru piele sensibila, aparate bune, sa intinzi pielea si sa nu apesi exagerat de tare cu aparatul.

| sparklingqueen a răspuns:

Spune-i ca si alte prietene/colege de clasa se epileaza, si ai vrea si tu.

| idkidkidkidk a răspuns:

Multumesc mult pentru toate sfaturile. Astazi mi-am facut curaj si i-am spus mamei mele ca vreau sa ma epilez, iar ea a fost de acord?