| JustA88 a întrebat:

Am 13 ani și am o problemă. Cîteodată mi se oprește inima brusc pentru o secundă apoi îmi bate foarte tare și o simt (chiar și dacă nu fac nimic, stau relaxantă și mi se întîmplă asta. Și mai și amețesc. Ar trebui să îmi fac griji? Este ceva serios, sau este normal? Vă rog să îmi răspundeți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Nu are cum sa ti se opreasca inima,fiindca daca ti s-ar opri,ti-ai pierde constiina.Ce spui tu cu adevarat este ca ai fluctuatii de ritm.

Acestea sunt mai mult simptome ale deficientei de calciu ce provoaca o scurta tahicardie urmata de o presiune arteriala la nivelul creierului,ce determina ameteala.
De asemenea ar putea fi si ceva mai rau,dar la varsta ta sunt putine sanse.
Tu cresti,ceea ce inseamna ca organismul are nevoie de mai multe nutrimente,cum ar fi calciul,care daca nu il ai in cantitate suficienta in sange apar:spasmele musculare(palpaieli ale pleoapei sau muschilor,tremurat,ameteala,vedere incetosata, tahicardie, aritmii si chiar si simptome mai grave.
Du-te la o policlinica sau la medicul tau de familie cu parintii tai si cere sa ti se faca niste analize complexe.
Sper ca te-am ajutat, daca ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi.

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poate este de la frica, spaima sau cadere de calciu. In orice caz, mergi la medic si apoi vezi ce este de facut.

| Unstopable a răspuns:

Salut... sunt Doctorul Xavier. Sa stii ca ai niste puteri nebanuite si as dori sa te invit la Scoala pentru Mutanti. Aici vei invata cum sa controlezi acest dar al tau fara a merge la medic. Vei invata cum sa i-ti opresti inima complet.