| elenabianca23 a întrebat:

Buna, am 13 ani si am si eu nevoie de ajutor. De 2-3 sapt nu am poftă de mâncare, de fapt am, doar ca ma satur prea repede. Mănânc 2 linguri si deja nu mai pot. Eu si asa sunt slaba si vreau sa ma ingras. In seara asta spre exemplu am mâncat cativa cartofi prăjiți si simțeam ca o sa vomit.iau vitamina C si mananc morcovi pentru vitamina A. La medic nu vreau sa merg. Ce sa putea sa fac? Funda...happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Caldura face sa dispara pofta de mancare in perioada asta. Incearca sa consumi foarte multe lichide.
In primul rand pot fi mai multe cauze, degeaba iei tu vitamina C. Lipsa poftei de mancare poate sa indice si lipsa calciului. Ar trebui sa vizitezi un nutritionist. El se ocupa cu nutritia si iti spune ce trebuie sa mananci, cat trebuie sa mananci si cand trebuie sa mananci. Nu este chiar un medic in sensul real al cuvantului, poti sa te documentezi si pe internet despre nutritie si sa mananci sanatos, adica nu cartofi prajiti seara happy.
In al doilea rand ai incercat sa te apuci de vreun sport anume? la varsta ta, poti sa te plimbi cu bicicleta mult sau cu rolele / skate'ul. Poti sa te apuci de tenis sau orice alt sport. Este bine sa faci miscare, sa nu fii o persoana sedentara.
Ar fi bine sa vorbesti cu parintii tai si sa le explici treburile astea.
Si in ultimul rand ca sa te ingrasi, iti recomand sa o faci prin sport si alimentatie sanatoasa ca sa nu se depuna grasimea in locurile nedorite.
Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai paraziti intestinali. Te sfatuiesc sa incepi cu o deparazitare corecta a colonului si vei vedea ca iti va reapare buna dispozitie, pofta de mancare si de viata.

| Popescu_Alex_2003 a răspuns:

Apuca-te de sala si o sa ti vina pofta de mancare laughing) eu dupa fiecare sedinta ma duc la kfc si mananc 8 crispy strips uri cartofi si un shake de proteine si am 60 kg si 177 deci sunt destul de slab

| elenabianca23 explică (pentru Popescu_Alex_2003):

La 13 ani crezi ca ma lasa la sala laughing)