| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 13 ani, si sunt baiat...Cred ca am intrat intr-o depresie..Nu am fost traumatizat sau ceva de genul, pur si simplu cred ca mi-am creat eu niste frici si cred ca asta este cauza...
Deci sa incep:
Dimineata cand ma trezesc nu am pofta de viata, efectiv toata ziua nu am chef sa fac nimic, imi simt ochii umflati...
Uneori dupa - masa am niste stari de caldura dar aparent doar daca ma stresez apar
Daca merg cu masina efectiv simt ca nu am aer etc( cred ca e vreo frica de amea, dar aparuta recent)
Alta frica care acum nu se mai intampla, adica se mai intampla dar mai rar, adica ma trezesc noaptea si imi bate tare inima, transpir tot...Si ma gandesc in momentele alea sa nu pățesc ceva.
Eu sunt o fire emotiva si sensibila de fel... A da si asta cu stresul o moștenesc, ca toata familia mea e asa... Oarecum mi-e rusine sa le zic parintilor.
Nu stiu sincer acum ce sa mai scriu ca nu imi vin in minte, dar sper sa ma ajutati cu un sfat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ar strica sa mergi la un psiholog pediatru (pentru copii) si sa discuti problemele tale cu el/ea. Ar fi de mare ajutor sa identifici si sa rezolvi problemele /temerile tale cu cineva profesionist.

| RAY a răspuns:

Eu spun sa renunti la zahar sa mergi mai mult pe jos si sa manci mai multe legume, fructe, plimbarea ajuta foarte mult daca est depresiv dar si renuntarea la dulciuri