| AAnnna a întrebat:

Am 13 ani,sunt fata, am 1.64 inaltime si 8- kg.Mi se oare cam mult si as vrea sa slabesc.Stiu ca nu trebuie sa mai mananc dupa ora18:00 dar eu tunci ies de la scoala|+ca lunea si vinerea fac dansuri...As vrea sa slabesc cat mai repede.Cum?
Fundaa :* :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| facutdingreseala a răspuns:

Pai in primul rand renunța la mâncatul dupa ora 18 pentru ca in acel moment totul de depune si nu e bine. Mananca dimineata, si mananca sănătos profita de acest lucru pentru ca dimineata poti manca linistita. Este foarte important sa mănânci inainte sa pleci la scoala ( bănuiesc ca inveti de la 12 ). Mananca ceva usor cum ar fi grătarul de pui sau o salata, o supa. Peștele e Iarăși foarte bun la dieta. La scoala bea apa iar daca iti este foame poti manca un fruct ( evita dulciuri, chipsuri sau orice bombe calorice ). Cand iesi de la scoala nu ar trebui sa iti mai fie foame dar in orice caz, daca iti este din nou, ceva usor un fruct poti "pacali" foame band apa, cu guma de mestecat sau eu una mananc fulgi ce cereale ( fara zahăr sau ceva). Daca ai anumite părți ale corpului unde vrei sa slabesti poti încerca câteva Exerciții deși faci dans si cred ca e suficient. In fine, tine minte ca nu poti face nimic fara sacrificii iar daca iti doresti cu adevărat asta respecta ce am spus eu mai sus si ii garantez rezultate. Mult noroc si nu uita sa excluzi infometarea din orice ecuatie. Te pup, succes

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 13 ani este interzisă slăbirea prin regim alimentar atâta timp cât tu ești în creștere și nu suferi de obezitate.
Consultă medicul de familie.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 23 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 23 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| Xpressurself a răspuns:

Te-ai gandit sa faci un efort si sa te transferi la o scoala unde poti face orele dimineata? cred ca conteaza mult. din experienta personala invatatul slabeste daca e facut cu multa seriozitate pentru ca presupune un consum mare de energie. apoi dansul, sportul si miscarea in general tonifica si mentune o silueta placuta. cel mai bine este sa vezi ce fac fetele care arata bine. care este modul lor de viata

Răspuns utilizator avertizat
| paul98112 a răspuns:

Cand mănânci, sa mănânci in asa fel incat dupa ce te-ai saturat sa te opresti.Nu mânca mai mult decat e nevoie.