| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1.54 inaltimea si 41 kg. si vreau sa ma ingras :[. Nu sunt genul care sa nu manance de teama ca ma voi ingrasa, mananc fix cat imi trebuie, sau chiar putin mai mult, dar nu ma pot ingrasa sigh nu se pune nimic, si sunt cam slaba si vreau sa pun cateva kg. Ma puteti ajuta cumva? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XXy a răspuns:

1. Vezi daca ai probleme hormonale(la medic)
2. Mananca mai multe fainoase si grasimi. Gen paine cu smantana

| madu1295 a răspuns:

Poti manca si mai multa paine! De obicei painea ingrasa; deci la fiecare masa sa consumi cel putin 3/4 felii de paine. Suuces! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Eu recomand sa practici un sport, de preferat inotul, o data ca te ajuta sa castigi masa musculara si te dezvolti armonios dar mai pui si ceva pe tine.
Mai sunt si alte variante baschet, handbal, ce consideri tu ca iti place si nu o sa te plictisesti.
Daca stai degeaba si nu faci nimic cam greu sa iesi din starea asta, dar tu esti inca mic, inca mai poti creste, dezvolta asa ca inca nu iti face atat de multe
Sau te poti abona la o sala de sport, sunt multe persoane acolo, in special barbati (nu neaparat un antrenor de fitness) care iti pot da sfaturi cum sa lucrezi corect pe aparatul respectiv.
Daca nici variantele astea nu iti convin poti sa te apuci de alergat, putin cate putin acum 2 km, maine 3 pana cand iti impui tu o limita.
Poti face flotari, abdomene, sa lucrezi cu niste greutati ca sa iti lucrezi bicepsii si tricepsii
Daca tot nu ai idee ce sa faci sunt o multime de videoclipuri pe youtube despre aerobic, fitness cum sa iti lucrezi corect muschii, trebuie doar sa cauti, o sa gasesti o multime

| mafiotuXXL a răspuns:

Fa un Sport Eu asa m-am ingrasat de cand m-am dus la sala am pus 10 Kg pe mine smug aveam 55 acum am 68 de kgwinking eu asa zic ca asa iti dau drumu la mancarewinking cam asa eram si eu nu ma ingrasam pana cand nu m-am dus la sala si am inceput sa manc imi faceam Calciu magneziu zinc si mancam foarte mult la scola mancam cate 6-8 sanwichuri pe zi la scola numa api acasa nu stiu ce sa zic. Sunt mai multe variate.

| JohnnyWalker a răspuns:

Eu nu vad de ce ai vrea tu sa te mai ingrasi. Poate doar sa mai iei niste vitamine pentru cresterea imunitatii. Uite eu am 1, 95m si 72kg, subponderal ce-i drept (calculand IMC-ul) dar, mi-e bine asa cum sunt. Poate putina miscare, ca face binewinking

| MontanDewDarkBerry a răspuns:

Poi, mananca paina (multa paine) la aproape orice fel de mancare si multe dulciuri, da sa ai grija ca poti da in diabet.

| Oxana_8916 a răspuns:

Bea bere si mananca smintina, timp de o luna...

| CrissuBaa a răspuns:

Mananca mai multa cantitate si de mai multe ori p zi.winking sa nu te indopi cu dulciuri pentru ca nu rezolvi nimic. incearca sa mananci mai mult de la multe ori pe zi