| bibiutza1999 a întrebat:

Am 14 ani, 1.71 si 47 de kg! Practic handbalul ca sport de performanta si acum suntem in perioada de pregatire fizica.Alergam mult! Am inceput sa am dureri in zona gambelor(simt ca imi ies muschii din picior mai ales la gamba dreapta! La un moment dat cand alergam am observat ca mi s-a inrosit in zona muschiului.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Efortul intens iti provoaca aceste dureri.Incearca sa ti cateva zile de odihna, caci doar antrenament fara pauza nu se poate. Mai bine cere sfatul medicului de familie, poate iti va prescrie anumite creme antiinflamatorii.
O zi buna.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Esti slabut.
Trebuie sa ai 61 de kilograme, esti foarte slab!
Mananca mai consistent, diversificat.
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Exista creme speciale foarte utile sportivilor. Medicul echipei ce zice?