| MarySille a întrebat:

am 14 ani, 75 de kg.inaltime 1, 69 si as vrea sa stiu si eu de la ce sunt cauzate aceste probleme: Stau asa dintr-o data si ma i-a cu o caldura si ma innrosesc la fata si transpir si trebuie dupa aia sa ma ma ridic si sa ma plimb sau sa merg. Oare de la ce o fii? o fii de la greutatea pe care o >am\?sad

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Greutate da,este problema,se numeste supraponderalitate, adica cand iti depasesti cu mult inaltimea. observ ca copii din ziua de azi sunt al naibii de inalti, pacat ca inaltimea nu e direct proportionala cu inteligenta.pai mergi la un medic,cauzele pot fi diverse, poti avea de la o "banala" bronsita, la probleme cu rinichii si altele mai rele.crede-ma supraponderalitatea iti va face multe probleme.greutatea ta normala ar trebui sa fie sub 70 de kg, iar daca este sa ne raportam la varsta ta, este foarte mult 75 de kg, chiar si inaltimea este "mare". Gandeste-te cum vei fi la 20 de ani! Eu zic sa mergi al doctor in primul rand si sa mananci putin! ps: eua vea 66 de kg pe la 17 ani, si eram dezvoltat