| alexGEN a întrebat:

Am 14 ani si am 1.60. Desigur stiu... nu este normal la aceasta varsta sa am inaltimea care o am. Toti colegii fac haz pe tema asta. Nu stiti vreo metoda care ma face sa cresc brusc si mult dintrodata? Multumesc. Dau funda celui mai detaliat raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

1. 60 e o inaltime mai mult decat buna pentru 14 ani. Gandeste ca pana pe la 20 ani tot o sa cresti. Nu e bine absolut deloc sa folosesti metode de crescut brusc prin nustiuce exercitii chinuitoare, suplimente hormonale sau altele de genul pentru. ca o sa-ti dai peste cap metabolismul si vei avea f.mult de suferit mai tarziu. Lasa corpul si organismul tau sa se dezvolte in mod firesc, mananca sanatos, fa sport :baschet, volei, inot, (in niciun caz bodybuilding la varsta ta, ca o sa arati peste 3-4 ani ca un gogosar). Lasa colegii sa faca haz, fac haz ca prostii : ei au crescut anormal de repede, tu te dezvolti normal. Ei vor avea probleme cu ligamentele si cu oasele mai incolo.Peste un an-doi vei vedea ca i-ai ajuns din urma sau chiar ca i-ai intrecut in inaltime. Eu la 14 ani eram al treilea din coada la inaltime, la 16 ani eram la mijloc si dupa un an in top ten!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BiancaByaBianca a răspuns:

Eu am 20 de ani si am 1. 58 si am facut si 5 ani de baschet...depinde de organism.

| MaDu222 a răspuns:

Practica un sport... de ex :inot o sa cresti mai repedebig grin funda?

| alexGEN explică:

Fac handball happy in 5 luni am crescut 6 cm. O sa mananc fructe de acum inainte... nu o sa ma gandesc la vitamine niciodata. Bun deci acum m-ati lamurit o sa cresc dar eu vreau sa cresc pana la 1. 80 pana in august ca sa pot ajunge la juniori 2 laughing

| Ovidiu9722 a răspuns:

Fa bascket te va ajuta ff mult fac de performanta am 1, 78 la 13 ani...