| GalwayGirl a întrebat:

Întrebare pentru o prietenă:
Prietena mea are 14 ani și până acum i- venit prima menstruație in iunie, apoi, in iulie timp de 2 zie a avut o secretie maronie elastică, iar dupa ce s-a spălat i-a curs o cantitate mică de sânge, dupa aceasta nu i-a mai curs nimic! În august nu i-a venit absolut nimic!
Dar acum in septembrie, vineri a avut un discomfort un fel de usturime in zona vaginului(dar acum s-a oprit acea usturime) și i-a revenit acea secreție maronie.Această secreție maronie este foarte ciudata este formata dintr-un lichid maroniu deschis si niste firisore/cheaguri maroniu închis, care a persistat până în momentul de față.I-a venit menstruatia? Are probleme de să nătate? Mentionez că este virgină, bineînțeles.
Eu nu am știut sã îi explic despre problema ei așa că i-am cerut acordul de a posta aici!
Știe cineva ce anume are?
Este foarte speriată!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BackAgain a răspuns:

E sanatoasa, sa stea linistita. Nu i s-a reglat inca menstruatia, asta e tot si e normal. In general, dureaza cateva luni pana se regleaza.

| Seewk_Skrool_1985 a răspuns:

Este perfect normal

| lookingatme a răspuns:

La inceputul ciclului menstrual este normal sa aiba aceste secretii si menstruatia sa nu fie regulata. In timp o sa se regleze.