| AllePuffu a întrebat:

Am 14 ani si sunt putin cam mica de inaltime adica am in jur de 1.55 m si imi doresc foarte mult sa mai cresc. Am gasit pe net un program de crestere in inaltime. Crede-ti ca il pot folosi sau sunt prea mica pentru asa ceva? Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Tu oricum vei mai creste in inaltime, bine ar fi daca ai practica si un sport, inot, basket care sa iti stimuleze cresterea

9 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

La 14 ani mai cresti, desi am vazut multe fete si la 1.70 la 14 ani.Fa baschet, volei sau orice alt sport care presupune sa sari mult si daca joci zilnic, 2-3 ore in 2-3-4 luni cresti linisit 10-15 centimentri.Stiu din experienta proprie.Eu tot timpul am fost inalt, dar cum jucam si cu vecinii in curte baschet am ajut rapid la 1.92 tongue si de atunci fac pauza tongue

| RexCuParuCret a răspuns:

Nu ai sa cresti de la sine.

| Petripetri a răspuns:

Copii apucati-va de baschet sau de inot si nu veti regreta happy

| ByaBii a răspuns:

Si eu sunt destul de scunda si am 15 ani dar am aflat ca de la varsta de aproximativ 10 ani nu mai cresti indiferent de ce metode ai incerca.Nu vreau sa te descurajez dar am destul de multe surse care arata ca de la 10-11 ani nu prea mai ai sanse sa te inalti sad, dar pana la varsta de 18 ani vei mai creste cu aproximativ 2-3 cm happy.

| AllePuffu explică (pentru ByaBii):

Si eu am auzit ca de la 10 ani nu te mai inalti, dar asta doar daca ai vreo boala piticism sau ceva de genu, iar la mine nu e cazul de asa ceva. Eu ma inalt, doar ca mai greu si de asta vreau sa inaintez procesul de crestere.

| ByaBii a răspuns (pentru AllePuffu):

Pai in cazul asta eu zic ca poti incerca programul pe care l-ai gasit pe net, n-ai nimic de pierdut happy Bafta.

| Alecsandrrra a răspuns:

Ar trebui sa practici sporturi cum ar fi basket, volei, handball

| crazyangel05 a răspuns:

Sportul e solutia, poti incerca baschet, volei te va ajuta destul de mult si o sa te si menti in formahappy

| WaaaitForIt a răspuns:

Lasa prostiile, sunt sigur ca arati bine asa cum esti happy.Nu stiu de ce, desi am 1.86, mereu mi-a placut sa am o prietena mai micuta.Sunt adorabile x_x.Asa ca stai chill, poate o sa mai cresti in urmatorii 2 ani.