| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani ai ieri am depistat o mica sau mare problema a sanului stang... daca il pipai simt o umflatura dar nu stiu cumsa explic e ceva umflat in interior chiar in spatele sfarcului ca sa spun asa.iar la celalalt nu simt aceeasi chestie... ce ar putea fii?straight face sunt ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil este un nodul hormonal. Ateapta pana dupa urmatoarea menstruatie si daca este tot acolo, mergi sa te vada un pediatru. Nu e cancer, nu vei pati nimic pana dupa menstruatie si probabil se va micsora pana atunci

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E mic mic cam cat o boaba de mazare ..bine poate putin mai mare...si doar daca strang, sper sa fie ok...straight face

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cancerul de san este extrem de rar la 15 ani si apare numai la fete acre au mame si bunici cu cancer de san aparut inainte de 40 de ani, ceea ce cred ca nu e cazul tau. Asa ca pot baga mana in foc ca nu e o tumora periculoasa. la 15 ani inca iti mai pot creste sanii, inca te reglezi hormonal, asa ca totul este ok.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nici bunica nici mama si nici o ruda nu a avut cancer din acela dar am auzit k este posiil sa faca si fete de varsta mea si avand o umflatura in interior m-am ingrijorat sper si eu sa treaca s anul fie altceva.happy multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce medic ti-a spus tie ca poti avea cancer de san la 15 ani daca nu ai rude de gradul i cu aceasta boala. eu cred mai degraba ca te-ai informat de la un ignorant, de la o persoana fara studii medicale. Asta este o prostie, sfaturi medicale sa primesti numai de la medici. Eu sunt medic si te pot asigura ca este aproape imposibil sa ai cancer de sa la varsta ta fara antecedente familiale

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumeesc! happy de pe internet m-am informat deocamdata...nu de la doctori deparece nu stau nici prea bine cu banii si na.

| Purec a răspuns:

De cat timp ai observat umflatura? Doare la palpare? Ai idee daca s-a schibmat in vreun fel? Eu zic ca trebuie sa mergi la doctor cat mai rapid

| Purec a răspuns:

Inca ceva, umflatura aia este mobila? se misca, ca sa zic asa? Trebuie oricum sa mergi urgent la medic. Nu vreau sa te sperii, dar cu astfel de situatii trebuie sa fi foarte atenta. Spune-i in primul rand mamei tale

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Da este mobila....da...si mai memele nu-i prea pasa ce pot sa spun ..sunt ft panicata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate fi un nodul ( chist ), deci ar fi bine să te programezi pentru o mamografie!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sigur nu e de bine.Pot fi multe, de la infecti pana la cancer din pacate.Cu siguranta trebuie sa rogi 1 sau ambi parinti sa te duca la doctorwinking Cel mai bine, orice ar fi so combati de la inceput big grinwinking Curaj si nu fi rusinoasa happytongue Nu-s primi sani care-i controleaza tongue Si fi sigura ca nici ultimi tongue

| Meheツ a răspuns:

Ai un nodul asemanator si in dreptul axilei (subrat)?
apare numai in anumite perioade? spre exemplul in timpul ciclului menstrual?
a aparut de curand? sanul si-a modificat forma? tegumentul (aspectul pielii) la nivelul sanului afectat este asemanator cu al celuilalt san? apar scurgeri de lichid sau sangerari daca strangi sanul? mamelonul (sfarcul) a suferit modificari fata de celalt san? hiperplazie atipica? carcinom lobular in situu?

| Charlotte411 a răspuns (pentru Meheツ):

Nu mai speriaţi fata. Nu e cazul să îşi pună problema de carcinom adică de cancer, dar nici nu trebuie să aştepte să treacă de la sine.

| Charlotte411 a răspuns:

Posibil să fie un chist/nodul. Tot ce ai de făcut este să mergi la o ecografie şi o să ţi se spună exact despre ce e vorba. Faptul că ai un nodul, nu înseamnă că este şi ceva periculos, DAR categoric trebuie să îţi faci o ecografie la sâni ca să scapi de dubii şi să ţi se dea un răspuns sigur.

| Charlotte411 a răspuns:

Pentru că am răspuns şi mai devreme, dar mesajul meu continuă să nu apară, o să îl scriu din nou.

În primul rând, nu e cazul să te stresezi. Tot ce ai de făcut durează 20 de minute, şi anume o ecografie la sâni. Probabil este un nodul, dar nu înseamnă că este şi periculos. Oricum, cert este că trebuie să faci o ecografie ca să scapi de orice teamă.

| Băă_Ðeny_1987 a răspuns:

Ar putea fii un nodul, eu zic sa mergi la doctor cat mai repede! happy