| KarlaGeorgiana a întrebat:

Buna,am 16 ani aproape 17 ani si sunt virgina, insa de aproximativ un an imi curge de jos o secretie transparenta fara miros, mereu trebuie sa port protejslip.La ginecolog nu pot merge deoarece eu nu ii spun totul mamei mele, nu avem o legatura stransa.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Xalion a răspuns:

Este secretia vaginala. Apare odata cu menstruatia si e modul prin care vaginul tau se curata. E perfect normal si foarte bine ca porti proteslip. Sunt femei care poarta, care nu. Eu una port, ma simt mai in sigurantalaughing Deci, draga mea...esti perfect normala. Cat timp secretia nu miroase urat si nu prinde o culoare inchisa, totul e ok. Sanatate

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Este perfect normal, toate avem. Nu este nevoie de ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

Este jenant sa ajungi la varsta asta, avand acces la internet si fiind incapabila sa citesti ca ceea ce ti se intampla la varsta ta, fiind de altfel, perfect normal si sanatos, aceste scurgeri vaginale.
Secretia vaginala este prezenta in viata ta, de dinaintea menstruatiei, fiind mai abundenta in anumite periade ale lunii si mai putin abundenta in altele.
Mama ta ar fi trebuit sa-ti explice asta pana cum, dar nici acum nu-i tarziu sa discuti cu ea!
Tocmai pentru ca nu ai o legatura stransa cu mama, te sfatuiesc sa o intrebi si sa discutati, asa cum ar trebui sa faca orice fetita cu mama ei.