| PisicutaMea a întrebat:

Buna am 16 ani.Azi in jurul orei 15 cand m-am uitat in oglinda am observat ca am niste pete rosii pe fata.De dimineata m-am dat cu fond de ten(era desfacut de mai multe zile), iar sambata am stat langa un coleg care are rujeola/rubeola.Care sa fie cauza petelor de pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

E foarte posibil sa fi luat si tu rubeola, mai ales ca la rubeola bubitele apar prima oara pe fata. Alte simptome ai mai avut?

| PisicutaMea explică (pentru yellowalien):

Nu.am doar petele de pe fata putine ca si cum te-ar fi intepat un tantar

| yellowalien a răspuns (pentru PisicutaMea):

Da, asa arata rubeola. Maine probabil au sa-ti apara bubite si pe abdomen, dar sa nu-ti faci probleme ca nu ramai cu pete de la ele. E posibil sa faci un pic de febra, sa ti se umfle ganglionii de la gat si sa devina putin durerosi, sa ai o stare generala ceva mai nasoala, dar va trece repede.
Stai in casa cel putin o saptamana, ca sa eviti transmiterea bolii la alte persoane.
Insanatosire grabnica! happy

| PisicutaMea explică (pentru yellowalien):

Mersi de informatii

4 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pai ai luat si tu rubeola sau rujeola, cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie, daca nu iti trece pana ajungi la ellaughing ca trece repede asta, cam 7 zile rubeola, si 14 zile rujeola.