| RoXiiiAliina a întrebat:

Eu am fost (ieri) la doctor fiindca sunt racita si astazi de dimineata cand m-am trezit am avut niste pete rosii pe fata, dupa ce am mancat mi-am luat pastilele si dupa 2 minute am vazut ca am rujeola. Ce ziceti sa mai iau tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Nu fii asa sigura ca e rujeoala. Poate fi o reactie alergica la unul dintre medicamentele luate. Du-te sa te vada din nou medicul tau.
http://www.i-medic.ro/boli/rujeolapojar-sau-cori

| Mariana1993 a răspuns (pentru doctoressa):

Si aici gasesti tot ce trebuie sa stii despre rujeola - http://www.pediatrutecuci.com/2014/06/rujeola-pojarul.html

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Antibioticele nu au rost decat in cazul unei suprainfectii. Rujeola in general nu este o boala periculoasa, dar exista si cazuri cu complicatii, iar de multe ori cauzeaza carenta de vitamina A.
Tratamentul este unul simptomatic, se administreaza antitermice (Paracetamol) si de sustinere (alimentatie si hidratare).

| Justmed a răspuns:

Nu.doar paracetamol

| lixu16 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar stiu sigur ca eu cand am avut asa ceva mi-a zis medicul sa stau la caldura si sa maanc multe iaurturi, nu ste speria nu e cine stie ce cati ani ai?

| Mariana1993 a răspuns:

Gasesti raspuns in legatura cu tratamentul aici - http://www.pediatrutecuci.com/2014/06/rujeola-pojarul.html

| 1Hertz a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.